گواهینامه ترکیه و مراحل اخذ آن

گواهینامه ترکیه

جهت اخذ گواهینامه ترکیه در مرحله ی اول باید ترجمه گواهینامه ایرانی را توسط سرکنسولگری ایران ترجمه کنید که برای این کار ابتدا باید در سامانه میخک ثبت نام کرده و با آپلود مدارک مورد نیاز، نسبت به اخذ وقت برای تحویل مدارک اقدام نمایید. در روز مشخص شده باید مدارک خود را به کنسولگری ایران تحویل دهید. معمولا ترجمه گواهینامه طی 1 الی 2 هفته به آدرس سکونت شما ارسال می شود.

پس از دریافت ترجمه ترکی گواهینامه ایرانی،لازم است که برگه را به اداره kaymakamlık منطقه ی سکونت خودتان برده و آپوستیل (تایید) کنید. برای این کار نیاز به اخذ راندوو از اداره kaymakamlık  نیست. لازم به ذکر است انجام آپوستیل مدارک فقط در kaymakamlık  منطقه ی سکونت خودتان قابل انجام است.

از دیگر مدارک مورد نیاز جهت اخذ گواهینامه ترکیه، دریافت گزارش سلامت می باشد. برای دریافت این مدرک باید به مرکز بهداشت (aile sağlık merkezleri) و یا درمانگاههای خصوصی (özel hastaneler) مراجعه نمایید. مراکز بهداشت یا همان aile sağlık merkezleri هزینه ای جهت ارائه مدرک سلامت دریافت نمی کند و رایگان می باشد.

البته اغلب مراکز بهداشت ها مدرک سلامت برای ارائه به اداره نفوس جهت اخذ گواهینامه را انجام نمی دهند. در اینصورت شما می توانید با مراجعه به درمانگاههای خصوصی نسبت به دریافت این گواهی اقدام نمایید. هزینه ی دریافت گواهی سلامت در حدود 150 الی 200 لیر می باشد. معمولا برای دریافت گواهی سلامت فقط معاینه چشم و تست بینایی انجام می شود.

یکی دیگر از مدارک مورد نیاز جهت تحویل به اداره نفوس فیش پرداختی هزینه های گواهینامه ترکیه می باشد. این هزینه را می توانید از طریق اپلیکیشن بانک و یا از طریق ATM (خودپرداز بانک) پرداخت نمایید. هزینه گواهینامه ی پایه A برابر 1308 لیر و برای پایه B برابر 5165 لیر می باشد.

برای مثال نحوه ی پرداخت این هزینه در اپلیکیشن بانک زراعت به این صورت می باشد که از قسمت ödeme işlemleri گزینه ی vergiler ve resmi kurumlar را انتخاب می کنید سپس از گزینه ی sürücü belgesi ve kimlik yenileme گزینه های sürücü belgesi işlemleri و بعد گزینه ilk başvuru/sınıf ekleme را انتخاب می کنید. با وارد کردن شماره کیملیک پایه ی گواهینامه (مثلا B sınıf (برای گواهینامه ماشین های معمولی)) را مشخص می کنید و devam یا onay را می زنید. پس از انجام این کارها پرداخت انجام شده و فیش برای شما صادر میگردد.

گواهینامه ترک 2

برای دریافت گواهینامه ترکیه، ترجمه و نوتر مدرک تحصیلی هم لازم می باشد که باید از طریق یکی از دارالترجمه های رسمی نسبت به ترجمه مدرک تحصیلیتان اقدام نموده و نوتری (محضری و رسمی) بکنید.

در نهایت و در مرحله آخر برای تحویل مدارک باید به اداره ی nüfüs مراجعه نمایید که برای این کار ابتدا لازم است که از سایت اداره نفوس راندوو (نوبت) بگیرید. این کار از طریق سایت https://randevu.nvi.gov.tr و قسمت sürücü belgesi قابل انجام می باشد. روز و ساعت را می توانید از روی گزینه هایی که برایتان مشخص می شوند، انتخاب و تعیین نمایید.

مدارک مورد نیاز برای تحویل به اداره nüfüs برای اخذ گواهینامه ترکیه

کپی رنگی اصل گواهینامه ایرانی (پشت و رو)

کپی رنگی کیملیک (پشت و رو)

کپی رنگی صفحه اول پاسپورت

ترجمه گواهینامه ایرانی که از کنسولگری گرفتین و توسط kaymakamlık تایید شده

عکس ۶*۴

برگه sağlık raporu تهیه شده (گواهی سلامت)

فیش واریزی بانک

اصل کیملیک

اصل گواهینامه

ترجمه نوتری شده یکی از مدارک تحصیلی

گواهینامه ترک 3

لازم به ذکر است از نیم ساعت قبل ساعت راندوو در اداره نفوس حاضر شوید و نسبت به دریافت نویت از دستگاه نوبت خوان اداره نفوس اقدام نمایید، با وارد کردن شماره کیملیک در دستگاه نوبت خوان، نوبت دریافت می کنید، مدارک را تحویل می دهید و تا یک هفته بعد گواهینامه ترکیه به آدرسی که مشخص کردید ارسال می شود. اعتبار گواهینامه های ترکیه 10ساله بوده و یکی از معتبرترین مدارک در کشور ترکیه به حساب می آید.

توجه داشته باشید که قبل از انجام اقدامات لازم برای اخذ گواهینامه ترکیه حتما آدرس محل زندگیتان را ثبت نمایید. اگر شهروند ترک هستید برای انجام ثبت آدرس باید به اداره نفوس مراجعه نمایید، در غیر این صورت باید جهت ثبت آدرس محل زندگی به اداره مهاجرت، بخش ثبت آدرس شهر محل سکونتتان مراجعه کنید.

شما می توانید در تمامی کارهایتان از مشاوره ی کارشناسان شرکت الومیگرنت بهره مند شوید. برای بهره مندی از مشاوره رایگان شرکت الومیگرنت لطفا با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید.

واتس آپ: 00905373049838 و 00905548992222

دفتر استانبول: 00902122160003

صفحه اینستاگرام شرکت الومیگرنت:

https://www.instagram.com/alomigrant/

پیوست به گفتگو

مقایسه ملک ها

مقایسه