اخذ اقامت ترکیه

چرا اقامت ترکیه؟

کشور ترکیه با جذب 30 میلیون گردشگر در سال ششمین مقصد توریستی گردشگران در سطح جهان می باشد. موقعیت جغرافیایی خاص وجود بخشی از خاک این کشور در اروپا و بخشی در آسیا، آب و هوای متنوع و برنامه ریزی گسترده و امکانات متنوع برای جذب توریست این کشور را به یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری تبدیل کرده است و باعث شده است ایرانیان به دنبال اخد اقامت در ترکیه و خرید ملک در شهرهای این کشور علی الخصوص استانبول باشند.

سریع ترین راه و بهترین راه گرفتن اقامت ترکیه کدام است؟

سریع ترین و بهترین روش اقامت ترکیه از طریق اجاره خانه یا همان اقامت توریستی ترکیه می باشد. این روش به علت هزینه پایین و زمان کوتاه دریافت اقامت به روشی محبوب برای اقامت خارجیان در این کشور تبدیل شده است.

شما می توانید با عقد قرارداد اجاره نامه در ترکیه، اقامت یکساله توریستی دریافت کنید و به مدت یکسال در ترکیه اقامت داشته باشید.

اقامت توریستی:

با دریافت این ویزا شما اجازه اقامت 12 ماهه در این کشور را خواهید داشت اما از مقوله سرمایه گذاری، خرید ملک، تحصیل یا کار جدا هست و با داشتن کارت اقامت توریستی ترکیه شما حق زندگی در خاک ترکیه را دارید. مدارک مورد نیاز برای اخد اقامت توریستی که همان اقامت از طریق اجاره خانه نیز گفته می شود موارد زیر می باشد.

1- اجاره خانه و نوتر کردن اجاره نامه

2- اخذ بیمه سلامت (افراد زیر 18 سال و بالای 65 سال معاف هستند)

توجه: برای افراد زیر 18 سال ارائه گواهی ولادت (ترجمه ی شناسنامه) الزامی می باشد.

3- پر کردن فرم راندوو در سایت اداره مهاجرت و پرینت آن فرم جهت ارائه به کارشناسان اداره مهاجرت

4- اصل و کپی گذرنامه از صفحه اول و صفحه ی مهر آخرین ورود به کشور ترکیه

توجه: اگر بعد از ورود به کشور ترکیه، پاسپورت تعویض کردید، حتما کپی پاسپورت قدیم در مدارک ارائه شود. 

5- چهار قطعه عکس 6 در 4

6- گرفتن شماره مالیاتی از اداره مالیات کشور ترکیه (ورگی دایرسی)

7- پرداخت هزینه های دولتی از اداره مالیات کشور ترکیه

8- کپی پشت و رو کارت اقامت (برای تمدیدی ها)

9- ارائه ی برگه ی آدرس محل سکونت (برای تمدیدی ها): اگر قبلا در اداره ی نفوس آدرس تان را ثبت کرده اید، می توانید از برنامه ی e-devlet این برگه را تهیه و به اداره ی مهاجرت ارائه دهید، در غیر اینصورت حتما قبل از روز راندوو نسبت به ثبت آدرس از اداره ی نفوس اقدام نمایید.

10- کپی سند خانه (دریافت از صاحب خانه) و برگه ی نوماراتاژ (دریافت از شهرداری منطقه محل سکونت) (برای افرادی که برای بار اول اقدام به گرفتن اقامت می کنند.) 

لازم به ذکر است برای شهروندان خارجی که قصد اخذ ویزای کار در کشور ترکیه می باشند، گرفتن کارت اقامت توریستی ضروری است.

اقامت تحصیلی:

مانند هر کشور دیگری، برای دریافت اقامت تحصیلی کشور ترکیه نیز باید ابتدا پذیرش یکی از دانشگاهها یا موسسات آموزشی این کشور را داشته باشید. پس از اخذ پذیرش از دانشگاه مد نظر، باید مراحل ثبت نام را انجام دهید و در نهایت نسبت به دریافت اقامت تحصیلی اقدام نمایید.

لازم به ذکر است برای اخذ پذیرش از دانشگاههای ترکیه داشتن مدارکی چون مدرک تومر و یا SAT ضروری می باشد. برای هر دانشگاه مدرک مورد نیاز متفاوت می باشد.

اقامت از طریق کار:

برای دریافت اقامت از طریق کار باید یک کارفرما در ترکیه از شما دعوت به همکاری کند. طبق قوانین کار کشور ترکیه، تنها کارفرما می تواند برای متقاضی درخواست اجازه کار دهد، به عبارت دیگر، باید یک شرکت یا کسب و کار در ترکیه ثابت کند که به تخصص و دانش شما نیاز دارد. در صورت پذیرش این درخواست توسط اداره کار و دریافت اجازه ی کار، برای بار اول به شما اقامت یکساله داده می شود. در صورت تمایل به ادامه همکاری باید پیش از انقضای اقامت اقدام کنید و اقامت خود را تمدید نمایید. در صورتی که بعد از گذشت پنج سال در کشور ترکیه مشغول به کار باشید، به شما اقامت دائم کشور ترکیه اعطا میگردد و شما پاسپورت ترکیه اخذ خواهید کرد.

اقامت از طریق سرمایه گذاری:

سرمایه گذاری و ثبت شرکت نیز یکی از روش های مورد علاقه ایرانیان برای دریافت اقامت ترکیه است. شما می توانید با ثبت شرکت برای دریافت اجازه کار اقدام کنید. پس از دریافت اجازه ی کار، اقامت یکساله به شما داده می شود و در صورت تمدید این اجازه ی کار برای پنج سال متوالی، اقامت از طریق کار به اقامت دائم تبدیل می شود.

اقامت از طریق خرید ملک:

طبق تازه ترین قوانین اقامت و شهروندی ترکیه، با خرید ملک می توانید برای دریافت اقامت یکساله اقدام کنید که هر سال قابل تمدید می باشد. از مزایای خرید ملک نسبت به روش های دیگر این است که نوعی سرمایه گذاری در کشور ترکیه محسوب می شود. قابل ذکر است که در صورت خرید ملک به مبلغ بالای 250 هزار دلار شما میتوانید نسبت به گرفتن پاسپورت ترکیه (اخذ شهروندی) اقدام نمایید.

اقامت از طریق ازدواج:

در صورت ازدواج با یک شهروند ترک نیز می توان اقامت این کشور را دریافت کرد و بعد از گذشت سه سال اقامت خود را به اقامت دائم تبدیل نمود. البته لازم به ذکر است که پلیس بررسی های لازم را انجام می دهد تا از واقعی بودن ازدواج اطمینان حاصل کند.

Compare listings

Compare