اخذ اقامت ترکیه

چرا اقامت ترکیه؟

کشور ترکیه با جذب 30 میلیون گردشگر در سال ششمین مقصد توریستی گردشگران در سطح جهان می باشد. موقعیت جغرافیایی خاص وجود بخشی از خاک این کشور در اروپا و بخشی در آسیا، آب و هوای متنوع و برنامه ریزی گسترده و امکانات متنوع برای جذب توریست این کشور را به یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری تبدیل کرده است و باعث شده است ایرانیان به دنبال اخد اقامت در ترکیه و خرید ملک در شهرهای این کشور علی الخصوص استانبول باشند. همچنین نزدیکی کشور ترکیه به ایران و نزدیکی فرهنگی ما بین این دو کشور، ایرانیان را راغب به زندگی در کشور ترکیه کرده است.

راه های اخذ اقامت ترکیه کدامها هستند؟

اخیرا سریع ترین و بهترین روش اقامت ترکیه از طریق اجاره خانه یا همان اقامت توریستی ترکیه بود. ولی در ماههای اخیر با توجه به سخت گیری های دولت ترکیه این روش، روش خیلی مطمئنی برای گرفتن اقامت ترکیه به حساب نمی آید. 

با این حل برای اخذ اقامت توریستی شما با عقد قرارداد اجاره نامه در ترکیه، می توانید نسبت به دریافت کارت اقامت اقدام کنید که در صورت تایید اقامت شش ماهه و یا یکساله دریافت خواهید کرد. 

اقامت توریستی:

با دریافت این نوع اقامت شما اجازه اقامت 6 یا 12 ماهه در این کشور را خواهید داشت اما از مقوله سرمایه گذاری، خرید ملک، تحصیل یا کار جدا هست و با داشتن کارت اقامت توریستی ترکیه، شما حق زندگی در خاک ترکیه را دارید. مدارک مورد نیاز برای اخد اقامت توریستی که همان اقامت از طریق اجاره خانه نیز گفته می شود موارد زیر می باشد.

1- اجاره خانه و نوتر کردن اجاره نامه (حضور مالک برای انجام نوتر الزامی شده است)

2- اخذ بیمه سلامت (افراد زیر 18 سال و بالای 65 سال معاف هستند)

توجه: برای افراد زیر 18 سال ارائه گواهی ولادت (ترجمه ی شناسنامه) الزامی می باشد.

3- پر کردن فرم راندوو در سایت اداره مهاجرت و پرینت آن فرم جهت ارائه به کارشناسان اداره مهاجرت

4- اصل و کپی گذرنامه از صفحه اول و صفحه ی مهر آخرین ورود به کشور ترکیه

توجه: اگر بعد از ورود به کشور ترکیه، پاسپورت تعویض کردید، حتما کپی پاسپورت قدیم در مدارک ارائه شود. 

5- چهار قطعه عکس 6 در 4

6- گرفتن شماره مالیاتی از اداره مالیات کشور ترکیه (ورگی دایرسی)

7- پرداخت هزینه های دولتی از اداره مالیات کشور ترکیه (به صورت حضوری و یا پرداخت از طریق سایت اداره ی مالیات)

8- کپی پشت و رو کارت اقامت (برای تمدیدی ها)

9- ارائه ی برگه ی آدرس محل سکونت (برای تمدیدی ها): اگر قبلا در اداره ی نفوس آدرس تان را ثبت کرده اید، می توانید از برنامه ی e-devlet این برگه را تهیه و به اداره ی مهاجرت ارائه دهید، در غیر اینصورت حتما قبل از روز راندوو نسبت به ثبت آدرس از اداره ی نفوس اقدام نمایید.

10- کپی سند خانه (دریافت از صاحب خانه) و برگه ی نوماراتاژ (دریافت از شهرداری منطقه محل سکونت) (برای افرادی که برای بار اول اقدام به گرفتن اقامت می کنند.) 

11- ارائه برگه ی تمکن مالی از حساب بانکی ترکیه (در صورت داشتن حساب بانکی در ترکیه) و یا از حساب بانکی ایران (لازم است که نامه ترجمه شده و به تایید سفارت ترکیه بیاید)

توجه داشته باشید که پس از دریافت کارت اقامت حتما نسبت به ثبت آدرس از طریق اداره ی مهاجرت اقدام کنید و آدرس محل زندگیتان در ترکیه را ثبت نمایید. (این کار قبلا در اداره ی نوفوس انجام میشد که چند ماهی هست که باید از طریق اداره ی مهاجرت اقدام نمایید.)

لازم به ذکر است برای شهروندان خارجی که قصد اخذ ویزای کار در کشور ترکیه می باشند، گرفتن کارت اقامت توریستی ضروری است. 

اقامت تحصیلی:

مانند هر کشور دیگری، برای دریافت اقامت تحصیلی کشور ترکیه نیز باید ابتدا پذیرش یکی از دانشگاهها یا موسسات آموزشی این کشور را داشته باشید. پس از اخذ پذیرش از دانشگاه مد نظر، باید مراحل ثبت نام را انجام دهید و در نهایت نسبت به دریافت اقامت تحصیلی اقدام نمایید.

لازم به ذکر است برای اخذ پذیرش از دانشگاههای ترکیه داشتن مدارکی چون مدرک تومر و یا SAT ضروری می باشد. برای هر دانشگاه مدرک مورد نیاز متفاوت می باشد.

اقامت از طریق کار:

برای دریافت اقامت از طریق کار باید یک کارفرما در ترکیه از شما دعوت به همکاری کند. طبق قوانین کار کشور ترکیه، تنها کارفرما می تواند برای متقاضی درخواست اجازه کار دهد، به عبارت دیگر، باید یک شرکت یا کسب و کار در ترکیه ثابت کند که به تخصص و دانش شما نیاز دارد. در صورت پذیرش این درخواست توسط اداره کار و دریافت اجازه ی کار، برای بار اول به شما اقامت یکساله داده می شود. در صورت تمایل به ادامه همکاری باید پیش از انقضای اقامت اقدام کنید و اقامت خود را تمدید نمایید. در صورتی که بعد از گذشت پنج سال در کشور ترکیه مشغول به کار باشید، شما میتوانید نسبت به اخذ پاسپورت ترکیه اقدام نمایید. 

اقامت از طریق سرمایه گذاری:

سرمایه گذاری و ثبت شرکت نیز یکی از روش های مورد علاقه ایرانیان برای دریافت اقامت ترکیه است. شما می توانید با ثبت شرکت برای دریافت اجازه کار اقدام کنید. درصورت ثبت شرکت باید سرمایه شرکت حداقل 100 هزار لیر بوده و همچنین باید 5 کارمند ترک استخدام کرده و بیمه کنید. پس از دریافت اجازه ی کار، اقامت یکساله به شما داده می شود و در صورت تمدید این اجازه ی کار برای پنج سال متوالی، شما می توانید نسبت به اخذ پاسپورت ترکیه اقدام نمایید. 

اقامت از طریق خرید ملک:

طبق تازه ترین قوانین اقامت و شهروندی ترکیه، با خرید ملک می توانید برای دریافت اقامت یکساله اقدام کنید که هر سال قابل تمدید می باشد. از مزایای خرید ملک نسبت به روش های دیگر این است که نوعی سرمایه گذاری در کشور ترکیه محسوب می شود. قابل ذکر است که در صورت خرید ملک به مبلغ بالای 250 هزار دلار شما میتوانید نسبت به گرفتن پاسپورت ترکیه (اخذ شهروندی) اقدام نمایید. 

اقامت از طریق ازدواج:

در صورت ازدواج با یک شهروند ترک نیز می توان اقامت این کشور را دریافت کرد و بعد از گذشت سه سال نسبت به اخذ شهروندی ترکیه اقدام نمود. البته لازم به ذکر است که پلیس بررسی های لازم را انجام می دهد تا از واقعی بودن ازدواج اطمینان حاصل کند.

Compare listings

Compare