بیمه داسک (زلزله) در کشور ترکیه

بیمه داسک (زلزله)

در ترکیه، بیمه داسک (زلزله) یکی از انواع بیمه‌های اجباری مسکن است که مختص حادثه ی زلزله می‌باشد. بیمه زلزله به دلیل زلزله خیز بودن کشور ترکیه که باعث از دست رفتن جان و اموال بسیاری شده است، اهمیت بسیار بیشتری پیدا کرده است.

به ویژه پس از فاجعه زلزله که در سال ۱۹۹۹ در گلچوک و اطراف آن رخ داد، بیمه زلزله، داسک عنوان شد و اجباری شد. این نوع بیمه به مالکان ملک یا افرادی که خریدار یک واحد مسکونی هستند، ارائه می‌شود تا در صورت وقوع زلزله و وارد شدن خسارت به ملک یا اموال داخل آن، هزینه‌های تعمیر و بازسازی تا حد مشخصی توسط بیمه پوشش داده شود.

این بیمه علاوه بر جبران خسارت در زمان زلزله، به عنوان یکی از مهم ترین مدارک ثبت نفوس، آبونه کردن برق، اخذ اقامت ملکی، به نام زدن سند ملک و … کاربرد دارد. عکس یک نمونه بیمه داسک (Dask) در پایین قرار داده شده است.

نمونه بیمه داسک

شرایط و مقررات بیمه داسک (زلزله) ممکن است متنوع باشند و بسته به شرکت بیمه و نوع پوشش انتخابی توسط بیمه‌گزار متغیر باشد. در برخی موارد، بیمه Dask ممکن است به صورت جداگانه یا به عنوان یک بخش از بیمه مسکن ارائه شود.

پیشنهاد می‌شود که قبل از انتخاب بیمه داسک (زلزله)، شرایط و جزئیات پوشش بیمه داسک را به دقت بررسی کرده و با شرکت بیمه مشورت نمایید تا بهترین تصمیم را بر اساس نیازهای خود بگیرید.

بیمه اجباری زلزله علاوه برخسارات ناشی از زلزله، خسارات ناشی از حوادثی مانند سونامی و آتش سوزی را که می‌تواند در نتیجه زلزله رخ دهد نیز پوشش می دهد.

خرید ملک در کشور ترکیه و اخذ شهروندی

مواردی که بیمه داسک (زلزله) در مورد ملک پوشش می دهد:

  1. تخریب ساختمان در اثر زلزله و بلایای طبیعی
  2. خسارات مادی ناشی از بلایایی مانند آتش سوزی، زمین لغزش و سونامی ناشی از زلزله
  3. آسیبی که زلزله به پایه های ساختمان، دیوارهای اصلی، دیوارهای باغ، پله ها، آسانسور، راهروها، سقف ها، دودکش ها و غیره وارد می کند.

مبلغ پوشش بیمه داسک (زلزله)

این بیمه سایر خسارت های وارده مانند خسارت به اموال داخل ملک، لوازم شخصی و خسارت های جانی را شامل نمی شود.

مالکان ملک می‌توانند مبلغ پوشش مورد نظر خود را انتخاب کنند ولی معمولاً این مبلغ بر اساس ارزش بازار ساختمان تعیین می‌شود.

بیمه داسک (زلزله)

مدارک مورد نیاز برای اخذ بیمه داسک (Dask)

  1. کیملیک یا ترجمه ی پاسپورت و کد مالیاتی
  2. آدرس دقیق ملک
  3. سند ملک
  4. سال ساخت
  5. نوع ساخت ملک
  6. تعداد کل طبقات موجود در ساختمان
  7. مشخصات واحد مورد نظر شامل متراژ واحد و نوع استفاده از آن (مسکونی، تجاری و … )

آیا بدون سند ملک میتوان داسک تهیه کرد؟

خیر، سند ملک یکی از مدارک اجباری برای تهیه داسک می باشد .
 

چگونه می توان بیمه داسک (زلزله) را تهیه کرد؟

برای تهیه ی بیمه داسک (زلزله) می توانید به صورت حضوری به نمایندگی های بیمه مراجعه کنید یا با مراجعه به سایت Sigortam.net میتوانید نسبت به تهیه داسک واحد مورد نظر اقدام کنید. همچنین شرکت الومیگرنت می تواند بیمه زلزله ی منزل شما را در کوتاه ترین زمان ممکن از معتبرترین شرکت های بیمه تهیه کند.

بیمه داسک (Dask) در چه مواردی الزامی می باشد؟

هنگام افتتاح آبونمان برق برای واحد مسکونی و تجاری بیمه داسک (زلزله) از طرف اداره برق درخواست می شود و ارائه بیمه داسک دارای اعتبار الزامی می باشد.
براساس قانون جدید دولت ترکیه از سال 2023 میلادی هنگام خرید و فروش ملک و برای بنام زدن سند مالکیت ارائه بیمه نامه زلزله به اداره تاپو (سند) الزامی می باشد.

همه چیز در مورد موزه کارت ترکیه، مزایا و نحوه تهیه آن

هزینه بیمه داسک (زلزله)

هزینه بیمه زلزله معمولاً بر اساس سن ساختمان، متراژ و موقعیت ملک و سایر عوامل متغیر است ولی در کل بیمه داسک (Dask) جزء بیمه های ارزان حساب می شود.

محاسبه هزینه سالیانه بیمه داسک (زلزله) را می توانید به صورت دقیق از طریق سایت www.dask.gov.tr/tcip محاسبه کنید. برای انجام محاسبه هزینه بیمه داسک شما نیاز به شماره مالیاتی و یا شماره کیملیک و آدرس واحد مورد نظر خواهید داشت. 

مدت زمان بیمه Dask (زلزله)

بیمه‌ نامه‌های زلزله سالیانه صادر می‌شوند و پس از انقضای مدت زمان بیمه، باید مجدداً سالانه تمدید شود.

قبل از انتخاب بیمه Dask در ترکیه، توصیه می‌شود که با دقت شرایط و مقررات هر شرکت بیمه را بررسی کرده و با مشاوره از نمایندگان بیمه، بسته به نیازها و شرایط خاص خود، تصمیم به انتخاب بیمه مناسب بگیرید.

شما می توانید برای اخذ مشاوره رایگان در زمینه امور بیمه ها و امور ملکی با مشاوران شرکت الومیگرنت در ارتباط باشید. برای اخذ مشاوره رایگان هماهنگی جهت اخذ زمان مشاوره از قبل الزامی می باشد.

پیوست به گفتگو

مقایسه ملک ها

مقایسه