خرید خودرو در ترکیه

خرید خودرو در ترکیه

با اینکه فرآیند خرید خودرو در ترکیه زیاد زمان بر نیست و در عرض چند ساعت به راحتی انجام میگیرد ولی با توجه به وجود مدلهای مختلف خودرو در ترکیه، انتخاب مدل، قیمت و امکانات خودرو در هنگام خرید فرایند بسیار مهم و پیچیده ای می باشد.

با توجه به اینکه نام نویسی و خرید خودروی صفر در ترکیه فرایند زمانبر و گاها غیر ممکنی می باشد به اجبار خودروهای دست دوم فروشی را برای خرید باید انتخاب کرد. به همین دلیل خرید خودرو به قیمت روز یکی از مهمترین نکاتی است که در هنگام خرید در ترکیه باید توجه داشته باشیم تا در هنگام فروش خودرو با مشکل مواجه نشویم. 

با توجه به دلایلی که در بالا به آن اشاره کردیم توصیه میکنیم فرآیند خرید و فروش خودرو در ترکیه را به صورت کامل یاد بگیرید و به جزئیات مهم توجه داشته باشید.

معیارهایی قابل توجه هنگام خرید خودرو در ترکیه

همان طور که قبلا هم بیان کردیم اولین و مهمترین قدم در هنگام خرید خودرو در ترکیه تعیین بودجه است. پس از فیلتر کردن خودروهای نو و دست دوم در بازه قیمتی مدنظر و در نظر گرفتن سایر انتظارات خود، می توانید به مقایسه خودروهایی که می توانید خریداری کنید، بپردازید.

یکی دیگر از ملاک های انتخاب خودرو تعیین نیازهای خود و تصمیم گیری هنگام خرید خودرو در ترکیه می باشد. اگر یک خودروی خانوادگی  می خواهید، باید به معیارهایی همچون حجم صندوق عقب و تعداد صندلی ها توجه داشته باشید و یا اگر مدام در سفر هستید و خودرو را برای مسافرت های مداوم می خواهید طبیعتا خودرویی که مصرف سوخت و راحتی بیشتری داشته باشد را انتخاب خواهید کرد. بنابراین بهترین کار این است که وسیله نقلیه را با توجه به انتظارات و نیازهای خود تعیین کنید.

یکی دیگر از معیارهای خرید خودرو در ترکیه مدت زمان استفاده از آن خودرو می باشد. اگر قصد دارید خودرویی که خریداری میکنید را در مدت زمان کوتاهی بفروشید بهترین انتخاب خودروهای دست دوم خواهند بود زیرا میزان کاهش قیمت در خودروهای دست اول بیشتر از خودروهای دست دوم خواهد بود. برخی از خریداران وسیله نقلیه را برای استفاده بلند مدت خریداری میکنند ولی برخی نیز به دلایلی همچون زودتر خسته شدن از یک وسیله در مدت زمان کوتاهتر نسبت به فروش خودرو اقدام می نمایند. به همین دلیل این معیار نیز یکی از معیار های مهم در هنگام خرید خودرو می باشد که باید به آن نیز توجه داشت.

خرید خودرو در ترکیه - الومیگرنت

با توجه به قیمتهای بالای سوخت در کشور ترکیه یکی از مسائل مهمی که حتما باید توجه شود میزان مصرف سوخت خودروی خریداری شده می باشد. این معیار یکی از مهمترین معیارها برای انتخاب خودرو خواهد بود. طبیعتا انتخاب خودرویی که مصرف سوخت پایین تری دارد با اینکه قیمت بالاتری نسبت به بقیه دارد انتخاب بهتری خواهد بود.

در بحث مصرف سوخت شما می توانید سال ساخت خودرو را در نظر بگیرید. اگرچه خودروی قدیمی 10 – 20 ساله ممکن است از نظر قیمت مزایایی برای شما داشته باشد، اما قطعا از نظر اقتصادی به صرفه نخواهد بود. بنابراین با انتخاب خودروهای کم مصرف نسل جدید می توانید در مصرف سوخت صرفه جویی کنید.

علاوه بر موارد بیان شده، هنگام خرید خودرو در ترکیه باید به مدت گارانتی نیز توجه کنید. اکثر برندهای خودرویی دارای گارانتی دو الی سه ساله می باشند که در صورت وجود ایرادات فنی و ظاهری می توانید به راحتی و بدون پرداخت هزینه توسط نمایندگی های خودرو نسبت به تعمیر آن ایرادات و عیوب اقدام نمایید.

خرید خودروی صفر یا دست دوم در ترکیه

در هنگام خرید خودرو در ترکیه اولین مرحله انتخاب برند خودرو با توجه به بودجه ی اختصاص داده شده برای خرید خودرو می باشد.

اگر قصد خرید خودروی صفر در ترکیه را دارید به راحتی می توانید با بررسی سایتهای هر کدام از برندها و انتخاب نوع خودرو به صورت مراجعه حضوری به نمایندگی هر کدام از برندهای خودرو و یا از طریق پر کردن فرم درخواست هر خودرو در سایت نمایندگی ها نسبت به کسب اطلاعات کامل تر اقدام نمایید.

تمامی برندها در اکثر شهرهای ترکیه  نمایندگی هایی دارند که با مراجعه به آن نمایندگی ها نسبت به قیمت و زمان تحویل خودرو می توانید اطلاعات دقیق تری بدست بیاورید. لازم به ذکر می باشد که قیمت ماشین های صفر در نمایندگی ها نسبت به بازار آزاد مناسب تر بوده و البته نام نویسی و خرید از نمایندگی ها با توجه به درخواست زیاد مردم سخت تر می باشد.

خرید خودرو از نمایندگی

نمایندگی های خودرو با اعطای کردیتهایی به خریداران امکان خرید خودرو در ترکیه به صورت اقساطی را فراهم می نمایند. اخذ کردیت خرید خودرو برای شهروندان ترکیه ممکن بوده و برای اتباع خارجی معمولا داده نمی شود. میزان اقساط و نوع پرداخت آن براساس هر بانک متفاوت می باشد.

هنگام خرید خودروی دست دوم حتما قبل از هر کاری باید از طریق شرکتهای معتبر کارشناسی خودرو از سلامت خودروی مورد نظر اطمینان کامل داشته باشیم. اگر قصد خرید خودروی دست دوم دارید می توانید از سه طریق مراجعه به نمایندگی های خودرو، نمایشگاههای اتومبیل و یا خود شخص نسبت به خرید اقدام نمایید. نمایندگی های خودرو اکثرا در زمینه خودروهای دست دوم نیز فعالیت دارند و نسبتا روش مطمئن تری برای خرید محسوب می شوند.

در کنار این روشهای بیان شده شما می توانید از طریق برخی از سایتهای معتبر ترکیه نیز نسبت به جستجو و انتخاب خودرو اقدام نمایید که  می توان به سایتهایی همچون arabam.com و otoplus.com اشاره کرد. در هنگام انتخاب و خرید خودرو از طریق اینترنت حتما به واقعی بودن آگهی توجه کامل داشته باشید.

خرید خودروی دست دوم

نکات مهم در خرید خودرو در ترکیه

در هنگام خرید خودروی دست دوم حتما قبل از پرداخت هرگونه وجهی بهمراه فروشنده و یا نماینده نمایشگاه خودرو نسبت به کارشناسی فنی خودرو در یکی از مراکز معتبر کارشناسی اقدام نمایید. توجه داشته باشید که هزینه این کارشناسی توسط خریدار پرداخت می شود.

اگر خودروی مورد نظر مشکلی از نظر فنی و ظاهری نداشته باشد و در صورت تصمیم قطعی مبنی بر خرید خودروی مورد نظر، شما می توانید با پرداخت مبلغ بیعانه به حساب شخص فروشنده و یا حساب نمایشگاه اتومبیل از طریق بانک اقدام نمایید تا فرآیند بنام زدن سند خودرو از طرف فروشنده و یا نماینده نمایشگاه اتومبیل آغاز گردد. توصیه می شود تمامی پرداختی ها حتی مبلغ بیعانه از طریق حساب بانکی و با ذکر توضیحات کافی انجام پذیرد. در صورت پرداخت مبلغ به صورت نقد به هر دلیلی، حتما رسید پرداختی را از فروشنده دریافت نمایید.

قبل از تسویه کامل مبلغ از فروشنده فیشهای تسویه بدهی مالیاتی خودرو و برگه ای مبنی بر اینکه نشان دهد خودروی خریداری شده هیچ جریمه ای ندارد را دریافت نمایید.

پیشنهاد می کنیم مبلغ کامل خودرو را در روز بنام زدن سند و در داخل اداره نوتر انجام دهید. اگر تا کنون نسبت به افتتاح حساب در کشور ترکیه اقدامی نکردید شرکت الومیگرنت می تواند در زمینه افتتاح حساب در بانکهای کشور ترکیه به شما کمک نماید.

اتباع خارجی که دارای کارت اقامت موقت کشور ترکیه می باشند در هنگام خرید خودرو پلاکهای ترک که شروع حرف آنها با M (مسافر) است را دریافت می نمایند. ولی اگر شهروندی ترکیه را دریافت نموده اید و با کیملیک ترک خود نسبت به خرید خودرو و اخذ پلاک اقدام نمایید مانند دیگر شهروندان ترکیه پلاکهایی با دیگر حروف و اعداد معمولی دریافت خواهید کرد.

اقدامات بعد از خرید خودرو در ترکیه

توجه داشته باشید اولین و مهمترین کار بعد از خرید خودرو در ترکیه اخذ بیمه ترافیک برای خودروی خریداری شده خواهد بود. توصیه می کنیم قبل از دریافت بیمه ترافیک از خودرو به هیچ عنوان استفاده نکنید.

شما می توانید علاوه بر بیمه ی اجباری ترافیک، بیمه داسک یا همان بیمه بدنه را نیز برای خودروی خود خریداری نمایید. شرکتهای بیمه ی متفاوتی در کشور ترکیه وجود دارد که براساس تعرفه های متفاوت قیمتهای متفاوتی را برای خودروها ارائه می دهند. با بررسی تعرفه های هر کدام از بیمه ها می توانید بهترین مورد را برای خودروی خود انتخاب نمایید.

مورد دیگری که شما باید نسبت به خرید و ثبت آن اقدام نمایید کارت HGS می باشد. برای پرداخت عوارضی های استفاده از جاده های داخل شهری و بین شهری موظف به دریافت کارت HGS می باشید که برای دریافت این کارت می توانید به یکی از شعبات PTT مراجعه نموده و با ارائه مدارک شناسایی خود و کارت خودروی نسبت به تهیه آن اقدام نمایید.

این کارتها را از طریق اپلیکیشن HGS و یا از طریق مراجعه حضوری به اداره PTT می توانید به میزان مصرف شارژ نمایید. در صورت نداشتن این کارت شما باید عوراض مربوط به جاده های شهری و بین شهری را با مبالغ بیشتری به صورت جریمه پرداخت کنید. شما باید طی 15 روز بعد از خرید خودرو نسبت به خرید این کارت اقدام نمایید.

خرید خودروی صفر کیلومتر

نکاتی که در هنگام فروش خودرو باید توجه داشت

اگر به هر دلیلی قصد فروش خودروی خود در ترکیه را دارید لازم است تا به نکاتی توجه داشته باشید. اولین مرحله در هنگام فروش خودرو اطلاع از بازار خودرو و ارزش خودرویی هست که قصد فروش آن را دارید. ابتدا باید ارزش خودروی خود را مشخص نمایید. برای قیمت گذاری خودرو می توانید از کارشناسان و سایتهای معتبر فروش خودرو استفاده نمایید.

قبل از فروش خودرو حتما باید بدهی های مالیاتی خودروی خود را پرداخت کنید. اگر در هنگام فروش خریدار درخواست انجام تست و اخذ گزارش کارشناسی خودرو را داشته باشد حتما خودتان و یا وکیلتان برای انجام تست و تهیه گزارش کارشناسی حضور داشته باشید. توجه داشته باشید که در کشور ترکیه خرید و فروش خودرو برای خودروهایی که دارای معاینه فنی نیستند ممنوع می باشد. حتما در هنگام فروش توجه داشته باشید که خودروی شما دارای معاینه فنی باشد.

توجه داشته باشید قبل از دریافت کامل مبلغ خودرو از انجام کار نوتر خودداری نمایید. امضای فروش خودرو در نوتر پس از تسویه کامل مبلغ خودرو باید انجام پذیرد. برای انجام کارهای انتقال خودرو در نوتر (دفترخانه رسمی ترکیه) باید مدارک شناسایی، گواهینامه تردد، بیمه نامه راهنمایی و رانندگی و مدارک خودرو را به همراه داشته باشید. انتقال کامل خودرو با امضای خریدار و فروشنده به صورت کامل و قطعی انجام می پذیرد.

پس از فروش خودرو با ارائه مدرکی مبنی بر انجام فروش به شرکت بیمه، درخواست ابطال بیمه و وصول مطالبات خود را در صورت وجود داشته باشید.

سوالات متداول در مورد فرآیند خرید و فروش خودرو در ترکیه

هزینه دفتر اسناد رسمی (اداره نوتر) برای خرید و فروش ماشین دست دوم در ترکیه چقدر است؟

هنگام معامله ی خرید و فروش خودروی دست دوم در ترکیه، خریدار هزینه اداره نوتر (دفترنامه رسمی ترکیه) را پرداخت می کند. هزینه اداره نوتر از بابت خرید و فروش خودرو برابر 1490 لیر برای سال 2024 میلادی تعیین شده است.

آیا می توان بیمه ترافیک را در حین خرید و فروش خودرو در ترکیه انتقال داد؟

خریدار خودرو نمی تواند از بیمه رانندگی که توسط مالک قبلی گرفته شده است بهره مند شود. باید تا 15 روز پس از انجام معامله فروش نسبت به اخذ بیمه نامه ترافیک اقدام نماید. شما می توانید اطلاعات مربوط به دریافت بیمه نامه اجباری ترافیک خود را از سایت Sigortam.net دریافت کنید.

مدت زمان گارانتی خودروهای صفر کیلومتر و نو چقدر است؟

دوره های گارانتی از برندی به برند دیگر متفاوت است. متوسط ​​دوره گارانتی خودروهای نو در حدود 2 الی 3 سال می باشد.

لیست قیمت خودرو در ترکیه در سال 2024 میلادی

در این بخش قیمت برخی از خودروهای پر طرفدار در کشور ترکیه را به صورت لیست زیر ارائه می دهیم. برای بررسی قیمتهای بروز تمامی خودروها می توانید به راحتی به سایتهای اصلی شرکتهای خودرویی در ترکیه مراجعه نموده و از طریق وبسایتهای اصلی خود برندها قیمتها را بررسی نمایید.

لیست قیمت خودرو در ترکیه در سال 2024 میلادی

پیوست به گفتگو

مقایسه ملک ها

مقایسه
جستجو