خرید ملک در ترکیه در سال 2024 میلادی

خرید ملک در ترکیه

چند سالی هست که خرید ملک در ترکیه بخصوص شهر زیبای استانبول از نظر سرمایه گذاری و اخذ شهروندی و اقامت ترکیه توسط ایرانیان افزایش پیدا کرده است. علت این افزایش تقاضا را میتوان، شرایط نابسامان اقتصادی، سیاسی و کم شدن امید به آینده در ایران بیان کرد. همچنین با توجه به اینکه کشور ترکیه از نظر بعد مسافت و فرهنگ، به کشور ایران بسیار نزدیک است، هموطنان عزیزمان اکثرا کشور ترکیه را برای مهاجرت انتخاب می کنند. بهترین و مطمئن ترین راه برای اخذ اقامت در ترکیه، خرید ملک در ترکیه می باشد.

اطلاعات اولیه ای که برای خرید هر نوع ملکی در ترکیه به آن نیاز داریم

برای اینکه بتوانیم بهترین انتخاب را هم از نظر سرمایه گذاری و هم از نظر مناسب بودن برای زندگی در کشور ترکیه داشته باشیم، لازم است که در مورد قوانین خرید ملک و انواع ملک هایی که در این کشور تعریف می شوند، اطلاعاتی داشته باشیم.

ما در این مقاله سعی داریم تا اطلاعات مختصر و مفیدی در مورد موضوعات ذکر شده در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. در کشور ترکیه چهار نوع ملک مسکونی وجود دارد:

مورد اول

نرمال آپارتمان، که در ایران به آپارتمان های شخصی ساز معروف هستند با این تفاوت که اکثر نرمال آپارتمان ها در کشور ترکیه بدون پارکینگ اختصاصی می باشند.

در این کشور بخصوص در شهر زیبای استانبول معمولا آپارتمانهای نرمال بدون امکانات رفاهی (نگهبانی، استخر، سالن ورزشی و  . . . ) می باشند و تا چندین طبقه زیر زمین نیز واحدها را به صورت مسکونی طراحی و اجرا می کنند. از مزیت های این نوع واحدهای مسکونی می توان به کم بودن شارژ ماهیانه ی آن اشاره کرد.

خرید ملک در ترکیه - نرمال آپارتمان

مورد دوم

سیته، اکثرا دارای تمامی امکانات رفاهی اعم از استخر (روباز و روبسته)، باشگاه بدنسازی، نگهبانی 24 ساعته، پارکینگ اختصاصی، فضای سبز و . . . می باشند. این مجتمع های مسکونی از نظر ارزش گذاری ملکی بالاتر از نرمال آپارتمان ها قرار میگیرند. سیته ها از چندین بلوک تشکیل می شوند. ضمنا شارژ ماهیانه ی این سیته ها با توجه به امکاناتی که دارند نسبت به نرمال آپارتمان ها بالاتر می باشد.

خرید ملک در ترکیه - سیته

مورد سوم

رزیدانس، تقریبا همانند سیته است با این تفاوت که رزیدانس، معمولا شامل یک تا سه بلوک بوده و لوکس تر از سیته است، در حالی که سیته میتواند بیش از سی بلوک داشته باشد. لازم بذکر است که شارژ ماهیانه در رزیدانس ها نسبت به سیته ها قابل توجه می باشد.

خرید ملک در ترکیه - رزیدانس

چنانچه بخواهیم سه مورد ذکر شده را با هم مقایسه کنیم، طبیعتا با توجه به امکانات و لوکس بودن، رزیدانس ها قیمتهای بالاتری نسبت به سیته ها و نرمال آپارتمان ها دارند. و در مقابل واحدهای مسکونی واقع در نرمال آپارتمان ها قیمتهای مناسبتری نسبت به بقیه ی واحدها دارند.

مورد چهارم

ویلا، همانگونه که اکثریت آشنایی داریم به بناهایی گفته می شود که دارای حیاط و باغچه و فضای سبز می باشد که نهایتا در چهار طبقه ارائه می شود.

ممکن است بعنوان مثال هر چهار طبقه متعلق به یک مالک باشد و یا هر طبقه مالکهای جداگانه ای داشته باشند. در حالت اول به ویلای مورد نظر ویلای مستقل گفته می شود.

خرید ملک در ترکیه - ویلا

نوع دیگری از ویلا که بندرت در ایران مشاهده می شود بنام ویلاهای دوقلو (ikiz villa) می باشد که از دو بنای مستقل اما چسبیده به هم که دارای امکانات رفاهی مشترک هستند و هرکدام از ویلاها یک مالک جداگانه دارد.

در هر صورت تمام انواع این ویلاهای نامبرده ممکن است در یک فضای مشترک که سیته نامیده می شود، قرار داشته باشند که دارای امکانات رفاهی عمومی و یا مستقل و نگهبانی 24 ساعته باشند.

خرید ملک در ترکیه - ویلا2

ارزش ملکی ویلاهایی که داخل سیته هستند از ویلاهای خصوصی بیشتر می باشند. البته در صورتی این مقایسه ارزشی، معتبر است که هر دو از نظر لوکیشن یا موقعیت مکانی و متراژ و کیفیت ساخت شرایط یکسانی داشته باشند.

ویلاها از نظر قیمتی و ارزش ملکی از آپارتمان ها در رده ی بالاتری قرار دارند. اکثرا ویلاها در لوکیشن های لوکس و متوسط به بالاهای هر شهر ترکیه قرار دارند و نیز طرفداران زیادی از قشر مرفه و سلبریتی های ترک دارند.

حال با توجه به موارد ذکر شده، چه از نظر امکانات و چه از نظر ارزش ملکی شما عزیزان می توانید راحتتر نسبت به انتخاب خود جهت خرید ملک در ترکیه اقدام کنید.

واحد دست دوم به چه نوع واحدهایی گفته می شود؟

شاید در زمان بررسی و تحقیقاتتان در زمینه ی خرید ملک در ترکیه، ملک دست دوم را شنیده باشید. ملک های دست دوم به ملک هایی گفته می شوند که سند حداقل یکبار بنام شخص دیگری زده شده است و ملک دست دوم به این مفهوم نیست که حتما از ملک استفاده شده و صفر نمی باشد، حتی ملکی که کلید نخورده هم باشد ولی یکبار سند انتقال داده شده باشد، ملک دست دوم حساب می باشد.

در حالت کلی خرید ملک دست دوم نسبت به خرید از پروژه یا مستقیم از سازنده به مراتب سخت تر بوده و قوانین پیچیده تری دارد. از جمله ی این قوانین می توان به الزام درج قیمت واقعی ملک در سند اشاره کرد که به دلیل مباحث مالیاتی کشور ترکیه، بسیاری از مالکان حاضر به پرداخت چنین  مالیاتی نیستند و تمایل به درج مبلغی بسیار پایین تر از مبلغ مبادله شده ی ملک مورد نظر در سند دارند.

و یا می توان به قوانین مهمی نظیر شهروند ترک بودن سه مالک آخر ملک دست دوم اشاره کرد. برای مناسب بودن ملک جهت اخذ شهروندی جزئیات بسیاری وجود دارد که متاسفانه در این مجال نمی گنجد. به همین دلیل در خرید ملک دست دوم حتما باید از وجود کارشناس ملکی با تجربه و خبره بهره برد.

هنگام خرید ملک در ترکیه چه هزینه هایی وجود خواهید داشت؟

هنگامی که خریدار اقدام به خرید ملک می کند بسته به نوع ملک خریداری شده، هزینه های جانبی نیز متغیر خواهد بود.

در حالت کلی هزینه ها شامل مالیات خرید ملک، هزینه سند، هزینه ی کمیسیون شرکت املاک در صورت دست دوم بودن ملک، هزینه ارزیابی ملک (اکسپرتیز) و هزینه های جزئی ای مانند حق الزحمه مترجم و ترجمه ی مدارک می باشد.

خرید ملک در ترکیه

مالیات خرید ملک

این هزینه براساس شرایط ملک می تواند بازه ی بسیار گسترده ای که از صفر شروع شده و حتی به 18 درصد می رسد، داشته باشد. به عنوان مثال پروژه های قرار گرفته در منطقه ای که توسط دولت بافت فرسوده اعلام شده مالیاتی معادل صفر درصد دارند. و در مقابل ملک هایی که عنوان املاک لوکس را یدک می کشند، این هزینه 18 درصد قیمت ملک خواهد بود.

خرید ملک در ترکیه - مالیات

ضمنا مورد مهمی که در این قسمت می توان متذکر شد این است که به عنوان یک سرمایه گذار خارجی چنانچه بار اولی باشد که در ترکیه سرمایه گذاری می کنید و یا هرگونه اقامتی از سوی دولت ترکیه دریافت نکرده اید، از پرداخت قریب به 90 درصد این مالیات ها معاف هستید.

هزینه سند

در پروسه ی خرید ملک در ترکیه، طبق قانون کشور ترکیه، هزینه سند در هرگونه خرید و فروش ملکی 4 درصد می باشد که دو درصد مربوط به فروشنده و دو درصد مربوط به خریدار می باشد. همچنین باید در نظر داشت چنانچه پروژه ای در منطقه ی بافت فرسوده واقع شده باشد، این هزینه برای هر دو طرف صفر می باشد.

خرید ملک در ترکیه - هزینه سند

هزینه ی سند در ملک های دست دوم در واقعیت متفاوت است، چرا که به صورت عرف، اکثر فروشنده های ملک های دست دوم، هیچ هزینه ای بابت سند پرداخت نمی کنند و تمامی این هزینه ها به عهده ی خریدار است.

کمیسیون املاک

حق الزحمه ی کارشناس ملکی شما در خرید از شرکت سازنده، توسط شرکت مذکور پرداخت می شود و شما هیچ گونه هزینه ای پرداخت نمی کنید ولی در مورد ملک های دست دوم موضوع متفاوت است.

خرید ملک در ترکیه - کمیسیون املاک

هنگام خرید و فروش ملک دست دوم، هر یک از طرفین ملزم به پرداخت دو درصد به همراه مالیات بر ارزش افزوده، از مبلغ ملک هستند. مالیات بر ارزش افزوده ی کمیسیون املاک طبق قانون مالیاتی ترکیه 18 درصد از مبلغ کل کمیسیون می باشد.

هزینه ی ارزیابی ملک (اکسپرتیز)

دولت ترکیه برای اطمینان دادن و حمایت از سرمایه گذار خارجی، ارزیابی ملک مورد نظر خریدار خارجی را توسط کارشناسان رسمی دولت، اجباری کرده است. بدین صورت که قبل از هرگونه نقل و انتقال سند، ملک، توسط ارزیاب مورد تایید دولت، از جهات مختلفی از جمله، بدهی های احتمالی، موجودیت ملک، مالکیت واقعی مالک و مهم تر از همه ارزشیابی قیمت واقعی ملک مورد بررسی قرار می گیرد و در روز انتقال سند یکی از مدارک ارائه شده به اداره ی سند (تاپو)، این گواهی می باشد. که در ترکیه به اکسپرتیز ملک شناخته می شود.

خرید ملک در ترکیه - ارزیابی ملک

هزینه ی این کارشناسی توسط خریدار پرداخت می شود و این پروسه مختص سرمایه گذاران خارجی است. که در حال حاضر این مبلغ در حدود 6000 لیر توسط دولت تعیین شده است.

هزینه های دیگر

در پروسه ی خرید ملک در ترکیه، هزینه های جزئی مانند ترجمه ی مدارک خریدار جهت ارائه به اداره ی سند و حق الزحمه ی مترجم رسمی دولت برای حضور در کنار خریدار در روز انتقال سند که در هر نوع خریدی وجود دارد. بسته به شرکتی که خدمات ترجمه را به شما ارائه میدهد، این هزینه می تواند متغیر باشد.

خرید ملک در ترکیه - هزینه های دیگر

در خرید ملک در ترکیه انتخاب مشاور ملکی معتبر و با تجربه را در اولویت کار خود قرار دهید

همانطور که می دانید قوانین اقامتی و خرید ملک در کشور ترکیه بسیار پیچیده و یک امر تخصصی و کاملا متفاوت با کشورمان ایران است.

از طرفی به علت ازدحام زیاد مهاجران از کشورهای مختلف، دولت ترکیه تصمیم ها و قوانین بروزی را تدوین و اجرایی میکند که باید توجه به این قوانین جدید را همیشه در نظر داشت. ضمنا باید در نظر داشت که با مطالعه ی شخصی و اخذ اطلاعات از منابع مختلف و غیر رسمی نمی توان مسلط به تمامی قوانین مربوط به خرید ملک و اخذ اقامت و شهروندی شد، چرا که توجه نکردن حتی به یک تاریخ مشخص و یا یک مورد جزئی باعث می شود کلیه ی پروسه ی خرید یا اخذ شهروندی و اقامت دستخوش خسارت یا هزینه های گزافی گردد. پس در اینجا یک نیاز مبرم احساس می شود.

خرید ملک در ترکیه - مشاور ملکی معتبر

محله های ممنوعه برای اخذ اقامت خارجیان

در هنگام خرید ملک در ترکیه باید توجه داشته باشید که از محله های ممنوعه ی اقامتی اعلام شده توسط دولت ترکیه خریداری نکنید. به دلیل ازدحام بالای مهاجران در برخی مناطق، قانون عدم اخذ اقامت در آن محله ها از سال 2022 توسط دولت ترکیه اعلام شده و اجرا می شود. در حال حاضر در محله هایی که بیش از 20 درصد ساکنین آن، مهاجران خارجی هستند، امکان اخذ اقامت با خرید ملک وجود ندارد. ولی در تمامی مناطق ترکیه اخذ شهروندی با خرید ملک بلامانع است.

برای مشاهده ی مناطق ممنوعه کل کشور ترکیه میتوانید از اینجا کلیک کنید.

آخرین قوانین مربوط به اخذ شهروندی از طریق خرید ملک (سال 2024 میلادی)

طبق آخرین تصویب دولت ترکیه در تاریخ 13/04/2022 اخذ شهروندی ترکیه از طریق خرید ملک در ترکیه برابر 400 هزار دلار آمریکا تصویب شد و این قانون از تاریخ 13/06/2022 اجرایی شده است.

دولت ترکیه در اواخر سال 2022 اعلام کرد که از طریق هر سند ملکی به ارزش بالای 400 هزار دلار آمریکا فقط یک خانواده می توانند نسبت به اخذ شهروندی ترکیه اقدام نمایند و این قانون نیز از تاریخ 01/03/2023 اجرایی شد.

یکی از مهمترین قوانین اخذ شهروندی ترکیه از طریق خرید ملک که باید به آن توجه داشت این است که صاحب ملک خریداری شده حتما باید ترک بوده و اینکه ملک خریداری شده جهت اخذ شهروندی را نمیتوان تا سه سال فروخت و یا واگذار کرد. در صورت فروش واحد قبل از سه سال شهروندی خریدار باطل خواهد شد.

همچنین قبل از سال 2022 هنگام خرید ملک در ترکیه، خریدار (اتباع خارجی) میتوانستند مبلغ ملک خریداری شده را مستقیما به صورت لیری از حساب بانکی شان به حساب فروشنده انتقال دهند ولی طبق قانونی که توسط دولت تصویب شد، از تاریخ اول ژانویه سال 2022، اتباع خارجی در هنگام خرید ملک باید مبلغ خرید را به صورت دلار یا هر ارز خارجی به حساب خود واریز نمایند و از طریق بانک مرکزی ارز واریز شده طبق نرخ روز بانک مرکزی و با صدور برگه ای بنام برگه ی دوویز آلیم بلگسی (Döviz Alım Belgesi) به حساب فروشنده ارسال گردد.

حدود قیمت های ملک در مناطق مختلف استانبول در سال 2024 میلادی

شهر زیبای استانبول از دو بخش آسیایی و اروپایی تشکیل می شود. از مناطق متوسط به بالای بخش آسیایی استانبول میتوان به مناطقی مانند کادیکوی، اسکودار و بیکوز اشاره کرد. در مناطق کادیکوی و اسکودار قیمت واحدهای نرمال از حدود 200 هزار دلار و داخل رزیدانس و مجتمع از حدود 350 هزار دلار شروع می شوند.

خرید ملک در ترکیه - اسکودار

منطقه ای مانند منطقه ی بیکوز، بیشتر کانسپت ویلایی دارد و کمتر واحدهای نرمال و رزیدانس مشاهده می شود. برای خرید یک ویلا در منطقه بیکوز حداقل یک و نیم میلیون دلار باید هزینه کرد.

خرید ملک در ترکیه - بیکوز

در مناطق متوسط بخش آسیایی یعنی در مناطق آتاشهیر، مالتپه، عمرانیه و کارتال نیز قیمت واحدهای نرمال آپارتمان از حدود 150 هزار دلار و داخل رزیدانس و مجتمع از 200 هزار دلار شروع می شوند.

بعد از مناطق ذکر شده به منطقه پندیک می رسیم که یک منطقه ی کاملا متوسط به حساب می آید و از مرکز شهر دور می باشد. در این منطقه قیمت نرمال آپارتمان ها از 100 هزار دلار و داخل رزیدانس و مجتمع ها از 150 هزار دلار شروع میشود.

خرید ملک در ترکیه - پندیک

و اما در بخش اروپایی استانبول از مناطق متوسط به بالا میتوان به مناطق بشیکتاش، شیشلی و سارییر اشاره کرد. در این مناطق حدود قیمت ها برای نرمال آپارتمان از 350 هزار دلار و در رزیدانس ها و مجتمع ها از 500 هزار دلار شروع می شود.

اگر در بخش اروپایی در جستجوی منطقه ی ویلایی باشیم آن را می توانیم در سارییر پیدا کنیم. حداقل مبلغی که برای خرید یک ویلا در سارییر نیاز است، حدودا برابر با یک میلیون دلار است، اما در همین منطقه می توان گرانترین و لوکس ترین ویلاهای استانبول را نیز دید.

خرید ملک در ترکیه - سارییر

در مناطق متوسط بخش اروپایی استانبول یعنی در مناطقی مانند کائیتهانه، باکرکوی، بی اوغلو و . . . حدود قیمت های نرمال آپارتمان از 200 هزار دلار و در رزیدانس ها و مجتمع ها از 350 هزار دلار شروع می شود.

در مناطق غرب استانبول حدود قیمت ها تقریبا از 100 هزار دلار شروع می شوند ولی حتما اگر قصد خرید در این مناطق را دارین به مناطق ممنوعه ی اعلامی توجه ویژه ای داشته باشید.

یک موضوع مهمی که باید بدان توجه کرد این است که در هر کدام از مناطق یاد شده حتی در لوکس ترین محله ها مناطق بسیار معدودی وجود دارد که از لحاظ امنیتی و نیز فرهنگی واقعا غیر قابل سکونت و در نوع خود بسیار خطرناک هستند.

در صورت مشاهده ی قیمت های غیر طبیعی و بسیار پایین، امکان قرار گرفتن ملک در این مناطق بسیار بالاست. در این مقاله از توضیح درباره ی آن محله ها صرف نظر شده است.

پیوست به گفتگو

مقایسه ملک ها

مقایسه