هزینه سند در هنگام فروش ملک توسط چه کسی پرداخت می شود؟

هزینه سند 1

یکی از موضوعاتی که در هنگام فروش ملک مورد بررسی قرار میگیرد، این است که چه کسی هزینه سند را پرداخت می کند. هزینه سند، هزینه ای است که برای کلیه املاک هنگام فروش پرداخت می شود و مبلغ این هزینه 4 درصد قیمت فروش مندرج در سند می باشد. این هزینه یکی از هزینه هایی است که برای کلیه ملک ها از قبیل مسکونی، تجاری، عرصه ها و اراضی باید پرداخت شود.

از آنجایی که هزینه سند عموماً به قیمتی که روی سند درج خواهد شد بستگی دارد و از روی آن محاسبه می شود، نکته مهم در این مرحله قیمت ملک است. در هر صورت 4 درصد قیمت به عنوان هزینه سند پرداخت می شود. تا زمانی که این حق الزحمه پرداخت نشده باشد، هیچ یک از معاملات سند انجام نمی شود.

هزینه سند چیست؟

هنگام خرید خانه جدید، انجام تحقیقات خوب بسیار مهم است. مسائل متعددی وجود دارد که خریداران و فروشندگان را نگران می کند. بررسی دقیق هر موضوع و نهایی کردن معاملات بدون هیچ مشکلی بسیار مهم است. یکی از عجیب ترین جزئیات در میان معاملات، هزینه سند مالکیت است. باید بدانیم هزینه سند چقدر است، مبلغی که باید پرداخت شود را چه کسی پرداخت خواهد کرد.

با هر خرید و فروش ملکی، هزینه های مختلفی باید پرداخت شود. به غیر از هزینه ی خود ملک، هزینه های مختلفی مانند هزینه سند ملکی نیز وجود دارد. بدون پرداخت این هزینه ها نمی توان معاملات را به طور کامل منعقد کرد. برای اینکه معاملات به راحتی انجام شود، هزینه های انجام شده باید توسط خریدار یا فروشنده پرداخت شود.

معمولاً خریداران هنگام خرید خانه ی جدید می خواهند در مورد بسیاری از موارد اطلاعات داشته باشند. سوالاتی از این قبیل که هزینه سند مالکیت در هنگام فروش خانه به عهده چه کسی است یا هنگام فروش خانه چه کسی هزینه سند را پرداخت می کند، جزئیات بسیار مهمی است که هم خریدار و هم فروشنده را درگیر می کند.هزینه سند مالکیت موضوعی غیرقابل انکار در معاملات خرید و فروش است.

چرا هزینه سند مالکیت پرداخت می شود؟

پرداخت هزینه سند مالکیت هنگام فروش خانه یک فرآیند اجباری است. این هزینه نباید کمتر از ارزش مالیات بر دارایی باشد. حداقل مبلغی که باید پرداخت شود، ارزش مالیات بر دارایی ملک مورد معامله است.

وجود مدارک مختلف برای بنام زدن سند ملکی الزامی است. این فرآیند پس از تکمیل کلیه اسناد و انجام مراحل، تکمیل می شود. در این فرایند هزینه ای از سوی دولت تعیین می شود که این هزینه به عنوان هزینه سند مالکیت شناخته می شوند، پرداخت این هزینه هم بر عهده خریدار و هم بر عهده فروشنده می باشد.

در پایان هزینه های پرداخت شده، رسید داده می شود. با دریافت این رسید، معامله فروش انجام می شود. پرداخت این هزینه ها به صورت نصف نصف میان خریدار و فروشنده می باشد. با این حال، بسته به توافق تنها یک طرف (خریدار یا فروشنده) هم می تواند تمام هزینه را پرداخت کند.

چه کسی هزینه سند مالکیت را پرداخت می کند؟

پرداخت هزینه سند مالکیت وضعیتی است که فروشنده و خریدار باید هنگام فروش ملک بین خود تصمیم بگیرند. اصولا این پرداخت به طور مساوی بین دو طرف تقسیم می شود. یعنی از کل این 4 درصد خریدار باید 2 درصد و فروشنده نیز باید 2 درصد هزینه را بپردازد. با این حال، اگر خریدار و فروشنده بین خود به توافق برسند، تنها یک طرف هم می تواند هزینه سند را پرداخت کند.

هزینه سند برابر 4 درصد مبلغی که در سند درج می شود، می باشد. عموماً اگر خریدار و فروشنده هنگام فروش ملک بین خود توافقی کرده باشند، طبق توافق انجام شده پرداخت می شود. اما در صورت عدم توافق بین خریدار و فروشنده، هم خریدار و هم فروشنده باید این هزینه را به صورت مساوی بپردازند.

این سوال مهمی است که ذهن بسیاری از افرادی را که نمی خواهند هزینه پرداخت کنند یا نمی دانند چه کسی باید آن را پرداخت کند، درگیر کرده است. به همین دلیل بسیار مهم است که به طور دقیق و واضح توضیح داده شود.

هزینه سند در خرید و فروش آپارتمان

روش های پرداخت هزینه سند ملکی

پرداخت بلافاصله پس از تعیین هزینه و تعیین طرف پرداخت کننده انجام می شود. در صورت پرداخت حضوری باید از طریق اداره مالیات انجام بپذیرد. اما با پیشرفت تکنولوژی تغییرات زیادی در روش های این پرداخت ها رخ داده است . این پیشرفت تکنولوژی کمک می کند تا فرآیندها سریعتر انجام شوند.

درصورت پرداخت غیر حضوری ابتدا می توانید از طریق دستگاه های خودپرداز و با توجه به پیامک ارسال شده از طرف اداره ی سند، این مبلغ را واریز نمایید. اما باید در نظر داشته باشید که مبلغ پرداختی سند ممکن است زیاد باشد و در اینصورت از طریق دستگاههای خودپرداز نمی توانید مبلغ را واریز نمایید. در اینصورت، پرداخت را می توانید از طریق اداره مالیات و از طریق کارت اعتباری پرداخت کنید.

روش دیگر، از طریق بانکداری اینترنتی می باشد. روش بانکداری اینترنتی بسیار راحت بوده و بدون اتلاف وقت امکان پذیر می باشد. این روشی است که توسط بسیاری از افراد ترجیح داده می شود.

شرکت الومیگرنت در شهر زیبای استانبول در زمینه خرید و فروش ملک در خدمت مشتریان عزیز می باشد. اگر قصد فروش ملک خود در استانبول را دارید برای دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان مجرب شرکت الومیگرنت می توانید با ما تماس بگیرید. 

ملک هایی که برای سرمایه گذاری پیشنهاد می کنیم

پیوست به گفتگو

مقایسه ملک ها

مقایسه