محله های ممنوعه در کشور ترکیه برای خارجیان طبق اعلام اداره ی مهاجرت کشور ترکیه

براساس اعلام اداره ی مهاجرت کشور ترکیه در تاریخ ششم ژوئن سال 2022 و بروز رسانی محله های ممنوعه در کشور ترکیه ، این مناطق به 1200 محله افزایش پیدا کرد.

دولت ترکیه از سال 2019 نسبت به پذیرش مهاجران از طریق اقامت توریستی محدودیت هایی را لحاظ کردند که قرار بود از شروع سال 2020 اجرایی گردد. همان طور هم شد و این قانون حدودا به مدت 2 ماه اجرایی شد.

ولی به دلیل شیوع بیماری کرونا دولت این کشور این قانون را متوقف کردند و همچنان افرادی که به کشور ترکیه مهاجرت میکردند و نسبت به اخذ اقامت ترکیه اقدام میکردند، میتوانستند این اقامت را از طریق اجاره ی خانه دریافت نمایند.

و اما از شروع سال 2022 چه اقداماتی در زمینه ی اقامتی لحاظ شد؟

با شروع سال 2022 و کم شدن مبتلایان بیماری کرونا و شروع روند عادی سازی تمامی کشور ها، دولت ترکیه تصمیم در اجرایی کردن قانون بیان شده در سال 2019 مبنی بر ندادن اقامت توریستی اما به شکلی متفاوت تر نمود.

طوری که ابتدا محله هایی را به عنوان محله های ممنوعه در کشور ترکیه برای خارجیان اعلام کردند که در این محله ها خارجیان جدید الورود و کسانی که قبلا در این محله ها زندگی و ثبت آدرس نکرده اند، دیگر نمیتوانند نسبت به گرفتن اقامت و ثبت آدرس اقدام نمایند.

در شرح این قانون آمده است “محله هایی که در حدود 25 درصد ساکنین آن را اتباع حارجی تشکیل میدهند، حق گرفتن اقامت و ثبت آدرس برای اتباع خارجی جدید ممنوع خواهد بود.” تعداد محله های ممنوعه در مرحله ی اول 781 محله بود.

مناطق ممنوعه کشور ترکیه

علاوه بر افرادی که در این محله ها واحد اجاره کرده بودند، خارجیانی که در این نقاط خانه هم خریداری کرده اند نیز شامل این قانون می باشند و نمی توانند نسبت به اخذ اقامت اقدام نمایند.

از طرفی دیگر سخت گیری های شدیدی برای افرادی که برای بار اول میخواستند نسبت به اخذ اقامت توریستی اقدام کنند، اعمال کردند. به طوریکه رفته رفته درصد پذیرش اقامت توریستی را برای اتباع خارجی تازه ورود را به صفر رساندند.

با توجه به سختگیری های بوجود آمده در مورد اخذ اقامت توریستی از طریق اجاره ی ملک، اکثر افراد مسیر اخذ اقامت از طریق تحصیلی را انتخاب نموده اند. این روش، روشی بلند مدت برای اقامت در کشور ترکیه نخواهد بود و مشکلات خاص خودش را دارد.همچنین علاوه بر اقامت تحصیلی، اقامت از طریق ثبت شرکت نیز بسیار تبلیغ می شود که میتوانیم بگوییم این روش، روشی مناسبی برای افرادی که فقط صرفا قصد گرفتن اقامت دارند، نمی باشد.چرا که هزینه های بسیار فراوان نسبت به آنچه که اغلب تصور می کنند، دارد. و قوانین سخت گیرانه ای نیز نسبت به اخذ این نوع اقامت وجود دارد. روش اقامتی از طریق ثبت شرکت زمانی مناسب خواهد بود که شما واقعا تمایل به فعالیت تجاری در کشور ترکیه را داشته باشید.در مقاله ای جداگانه در زمینه ی نحوه ی اخذ اقامت از طریق ثبت شرکت و مزایا و معایب آن را با هم بررسی خواهیم کرد. فقط این مورد را میتوانیم بگوییم که راه حل ساده ای برای گرفتن اقامت در کشور ترکیه نمی باشد.

سپس طبق خبری که وزیر کشور ترکیه آقای سلیمان سویلو در تاریخ 11 ژوئن سال 2022 بیان کردند، از تاریخ 1 جولای 2022 این 781 محله به حدود 1200 محله افزایش یافت یعنی میزان درصد اتباع خارجی در هر محله را به 20 درصد کاهش دادند.

لیست محله های ممنوعه در کشور ترکیه به صورت فایل PDF برای در زیر آورده شده است:

محله های ممنوعه کشور ترکیه برای خارجیان

همچنین علاوه بر اعلام محله های ممنوعه، در میزان مبلغ خرید ملک برای دریافت اقامت نیز تغییراتی را اعمال کردند. این تغییرات به شرح زیر می باشد:

قبل از تغییرات قوانین اقامتی از طریق خرید ملک، اتباع خارجی با خرید هر ملک در هر نقطه ای از کشور ترکیه میتوانست به راحتی نسبت به اقامت اقدام نماید.

ولی براساس قانون جدید علاوه بر اینکه نباید در محله های ممنوعه خریدی انجام ندهد، ملکی که خریداری میکند باید به ارزش بالای 75 هزار دلار در شهرهای بزرگ و 50 هزار دلار در شهر های کوچک باشد.

در غیر اینصورت نمیتوانند از طریق خرید ملک نسبت به دریافت اقامت اقدام نمایند.افرادی که قبل از اعلام این قانون نسبت به خرید ملک اقدام کرده بودند شامل این قانون نمی باشند.

ولی در صورت تمدید کارت اقامت خود بایستی نسبت به تهیه ی گزارش کارشناسی ملک خودشان از شرکتهای رسمی اقدام نمایند.

علاوه بر تغییرات در اقامت های کوتاه مدت، دولت ترکیه در مورد شرایط اخذ پاسپورت برای اتباع حارجی را نیز مورد بررسی قرار داد و تغییراتی در مبلغ شهروندی را نیز لحاظ کرد.
تغییر شهروندی کشور ترکیه
تغییر شهروندی کشور ترکیه

امسال از تاریخ 13 ژوئن سال 2022 مبلغ شهروندی ترکیه به 400 هزار دلار افزایش یافت:

طبق این قانون اتباع خارجی که قصد خرید ملک و گرفتن شهروندی در کشور ترکیه را دارند بایستی ملکی به ارزش بالای 400 هزار دلار خریداری کنند. قبل از این تاریخ، مبلغ شهروندی کشور ترکیه از طریق خرید ملک برابر 250 هزار دلار بود.

محله های ممنوعه در کشور ترکیه
محله های ممنوعه در کشور ترکیه

با توجه به روندی که بوجود آمده افرادی که قصد سرمایه گذاری در کشور ترکیه دارند، پیشنهاد میکنیم در اولین فرصت نسبت به هدف و تصمیمی که دارند اقدام نمایند.

شرکت الومیگرنت در تمامی زمینه ها در کشور ترکیه و شهر زیبای استانبول در کنار شما عزیزان خواهد بود. در مورد مسائل اقامتی و سرمایه گذاری و همچنین مسائل ملکی می توانیم در خدمتان باشیم. سوالتتان را از طریق قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

راههای ارتباطی با شرکت:

شماره تماس واتس آپ: 053730489838 و 053730734179شماره تماس دفتر استانبول: 02122160003پیج اینستاگرام شرکت: https://www.instagram.com/alomigrant
به این مطلب امتیاز دهید
5/5

پیوست به گفتگو

مقایسه ملک ها

مقایسه