کارت موزه ترکیه، مزایا و نحوه تهیه آن

کارت موزه ترکیه

کارت موزه ترکیه معمولاً به عنوان “Müze Kart” شناخته می‌شود. این کارت به بازدیدکنندگان از انواع موزه‌ها و آثار تاریخی در ترکیه امکان ورود به آنها را فراهم می‌کند. با استفاده از این کارت، می‌توانید به طور راحت تر و اقتصادی‌تر به موزه‌ها دسترسی پیدا کنید.

این کارت موزه ترکیه تمهیداتی بود که وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه از سال 2008 برای شهروندان خود و دارندگان کارت آبی ، دانشجویان مشغول به تحصیل در دانشگاهها و مدارس ترکیه و خارجیان مقیم در ترکیه که کارت اقامت دارند ، فراهم کرد.

با این کارت موزه صادر شده توسط وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه می توانید وارد صدها موزه و مکان تاریخی مختلف در ترکیه و قبرس شمالی که متعلق به وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه هست، شوید. به علاوه امروزه با اپلیکیشن کارت موزه ترکیه که در نزدیک به 50 شهر ترکیه معتبر بوده و 1 سال اعتبار دارد، می توانید از مزایای کارت موزه ترکیه بهره مند شوید.

در سالهای اخیر علاوه برشهروندان ترکیه، توریست هایی که علاقه مند به بازدید از مکانهای تاریخی ترکیه هستند نیز می توانند از Museum Pass Türkiye که امکان ورود به موزه های سراسر ترکیه را فراهم می کند، استفاده کنند.

نسخه‌های منطقه‌ای از کارت موزه پاس وجود دارد. انواع مختلف کارت موزه پاس منطقه ای مانند Museum Pass Istanbul که دسترسی به موزه های داخل شهر استانبول را فراهم می کند، Museum Pass Cappadocia که دسترسی به موزه های منطقه کاپادوکیا را فراهم می کند، Museum Pass Akdeniz که دسترسی به موزه های منطقه مدیترانه را فراهم می کند و Museum Pass Ege که امکان دسترسی به موزه های منطقه اژه را فراهم می کند، وجود دارد.

در این مقاله به طور خلاصه در مورد مزیت های هر کارت موزه ترکیه و مراحل درخواست خارجی ها برای این کارت صحبت می کنیم:

انواع کارت موزه ترکیه

  • موزه کارت پلاس (Müzekart+)

  • موزه پاس ترکیه (Museum Pass Türkeiye)

  • موزه پاس استانبول (Meuseum Pass İstanbul )

  • موزه پاس کاپادوکیا (Meuseum Pass Cappadocia)

  • موزه پاس آک دنیز (Meusem Pass The Mediterranean(Akdeniz))

  • موزه پاس منطقه اژه (Meuseum Pass Egean)

مزایای استفاده از هر نوع کارت موزه ترکیه

موزه کارت  پلاس (Müzekart+)

این کارت موزه را شهروندان ترکیه و دارندگان کارت آبی، دانشجویان مشغول به تحصیل در دانشگاهها و مدارس ترکیه و خارجیان مقیم در ترکیه که کارت اقامت دارند، می توانند تهیه کنند.

با این کارت میتوان از بیش از سه هزار موزه و اثر تاریخی در استانبول بازدید کرد، در تمامی نمایش‌هایی که در صحنه‌های اپرا و باله دولتی اجرا می‌شوند، تخفیف گرفت و جدای از این، می تواند در تمامی تورهای بسفر که به شرکت استانبول شهیر هاتلاری(istanbu şehir hatları)  متعلق هستند، نیز از تخفیف بهره مند شد.

هر کارت متعلق به یک نفر است و برای افراد زیر 18 سال نیازی به کارت موزه نیست. قیمت این کارت موزه 60 لیر است که میتوان به صورت حضوری از باجه های بلیط فروشی اکثر اماکن تاریخی یا به صورت اینترنتی از طریق سایت “https://muze.gov.tr” خریداری نمود. در صورت خرید اینترنتی، کارت موزه ترکیه در مدت پنج روز کاری به آدرس تان ارسال خواهد شد.

موزه کارت ترکیه

نقاط فروش کارت موزه پلاس

 • موزه های باستان شناسی استانبول
 • موزه چورا
 • موزه کاخ توپکاپی
 • بخش حرم موزه قصر توپکاپی
 • موزه فرودگاه استانبول
 • موزه موزاییک کاخ بزرگ
 • موزه هنرهای اسلامی ترکیه
 • موزه قلعه ها (قلعه روملی)
 • موزه یادبود آیا ایرنه

برای خرید کارت موزه ترکیه نیاز به کارت شهروندی یا کارت اقامت خود موسوم به کیملیک دارید. کارت موزه پلاس به مدت یکسال اعتبار دارد که اعتبار آن از لحظه خرید کارت شروع می شود. این کارت در سایت های متعلق به شهرداری خیلی پذیرفته نمی شود ولی ورود با تخفیف یا رایگان به برخی از موزه های خصوصی با کارت موزه ترکیه امکان پذیر است.

کارت موزه ترکیه تقریباً در تمامی موزه های وابسته به وزارت فرهنگ و گردشگری معتبر است. با این حال، هزینه های اضافی پرداخت شده برای بخش های خاصی از موزه ها ممکن است مشمول کارت نباشد و مجبور به پرداخت هزینه هایی شوید که با این کارت تخفیف داده می شود.

مکانهایی که این کارت در آنجا معتبر نیست عبارتند از؛ بخش حرمسرا در موزه کاخ توپکاپی، کلیسای تاریک در موزه فضای باز گورمه، خانه‌های کنار تپه خرابه‌های افسوس و کلیسای ایا ایرنه استانبول.

هم چنین کارت موزه ترکیه در مکان‌هایی که ظرفیت حمل و نقل پایینی دارند و تصور می‌شود در اثر بار زیاد بازدیدکنندگان نمی‌توان بافت تاریخی را حفظ کرد، معتبر نیست. این 4 موزه و مکان تاریخی را می توان با پرداخت هزینه اضافی بازدید کرد.

در اغلب موزه‌ها صف‌های طولانی برای خرید بلیط وجود دارد، اما با داشتن کارت موزه می‌توانید از این صف‌ها به صورت مستقیم عبور کنید. بسیاری از کارت‌های موزه همراه با راهنمای الکترونیکی یا اطلاعات تاریخی ارائه می‌شوند که به بازدید شما از آثار و موزه‌ها راحتی و اطلاعات بیشتری می‌بخشند.

موزه هایی که در استانبول با موزه کارت پلاس می توان دید:

 • کاخ توپکاپی
 • کاخ بیلربی
 • موزه هنرهای ترکی و اسلامی
 • قصر ستاره
 • موزه موزاییک کاخ بزرگ
 • موزه فتحیه
 • برج گالاتا
 • اقامتگاه گالاتا مولوی
 • قلعه روملی
 • موزه علوم و فنون اسلامی
 • موزه باستان شناسی استانبول

هم چنین با استفاده از موزه کارت ترکیه می توانید از ده درصد تخفیف در فروشگاهها و کافه های این موزه ها و اماکن تاریخی برخوردار شوید.

موزه پاس ترکیه (Museum Pass Turkey)

این کارت که مختص توریستها می باشد، می توانند با آن از بیش از 350 موزه و اثر تاریخی متعلق به وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه بازدید کنند. اعتبار آن 15 روز است که میتوان به صورت حضوری از باجه های بلیط فروشی ذکر شده در قسمت موزه کارت پلاس یا به صورت اینترنتی از سایت https://muze.gov.tr/MuseumPass کارت را خریداری نمایند.

برای خرید این کارت به پاسپورت خود نیاز دارید و قیمت آن در حال حاضر 165 یورو می باشد. هر کارت مختص یک فرد است و به هر موزه فقط یکبار امکان ورود فراهم می کند. اگر از موزه خارج شوید امکان ورود دوباره برایتان وجود نخواهد داشت. برای افراد کوچکتر از 12 سال نیازی به تهیه کارت موزه ترکیه نیست. تاریخ اعتبار آن از لحظه ای که به اولین موزه وارد می شوید، شروع می شود.

موزه پاس استانبول (Meuseum Pass İstanbul)

این کارت نیز همانند موزه پاس ترکیه ، مختص توریستهاست که می توان با آن از بیش از 13 موزه و اثر تاریخی متعلق به وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه بازدید کرد. اعتبار آن 5 روز است که میتوان به صورت حضوری از باجه های بلیط فروشی ذکر شده در قسمت موزه کارت پلاس یا به صورت اینترنتی از سایت https://muze.gov.tr/MuseumPass کارت موزه پاس استانبول را خریداری نمود.

برای خرید این کارت به پاسپورت خود نیاز دارید و قیمت آن در حال حاضر 105 یورو می باشد. هر کارت مختص یک فرد است و به هر موزه فقط یکبار امکان ورود فراهم می کند. اگر از موزه خارج شوید امکان ورود دوباره برایتان وجود نخواهد داشت. برای افراد کوچکتر از 12 سال نیازی به تهیه موزه کارت نیست. تاریخ اعتبار آن از لحظه ای که به اولین موزه وارد می شوید شروع می شود.

Muzekart

موزه پاس کاپادوکیا (Meuseum Pass Cappadocia)

این کارت نیز همانند دو کارت قبلی ، مختص توریستهاست که می توان با آن از بیش از ده موزه و اثر تاریخی متعلق به وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه بازدید کرد. این کارت سه روز اعتبار دارد که تاریخ اعتبار آن از لحظه ای که به اولین موزه وارد می شوید شروع می شود.

میتوان به صورت حضوری از باجه های بلیط فروشی موجود در منطقه کاپادوکیا یا به صورت اینترنتی از سایت https://muze.gov.tr/MuseumPass  این کارت را خریداری نمود. قیمت موزه پاس کاپادوکیا در حال حاضر 65 یورو می باشد.

هر کارت مختص یک فرد است و به هر موزه فقط یکبار امکان ورود فراهم میکند. اگر از موزه خارج شوید امکان ورود دوباره برایتان وجود ندارد. برای افراد کوچکتر از 12 سال نیازی به تهیه موزه کارت نیست.

موزه پاس آک دنیز (Meusem Pass The Mediterranean(Akdeniz))

این کارت نیز مختص توریستها می باشد که می توان با آن از بیش از 50 موزه و اثر تاریخی متعلق به وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه بازدید کرد. این کارت در آثار تاریخی شهرهای آنتالیا ، مرسین ، آدانا و دنیزلی معتبر است که میتوان به صورت حضوری از باجه های بلیط فروشی موجود در مناطق ذکر شده یا به صورت اینترنتی از سایت https://muze.gov.tr/MuseumPass  این کارت را خریداری نمود.

این کارت 7 روز اعتبار دارد و تاریخ اعتبار آن از لحظه ای که به اولین موزه وارد می شوید شروع می شود. قیمت آن در حال حاضر 90 یورو می باشد. هر کارت مختص یک فرد است و به هر موزه فقط یکبار امکان ورود فراهم میکند. اگر از موزه خارج شوید امکان ورود دوباره برایتان وجود ندارد. برای افراد کوچکتر از 12 سال نیازی به تهیه موزه کارت نیست.

موزه پاس آک دنیز در اثر تاریخی هیراپولیس دنیزلی (Denizli HieraPolis Ancient Pool) معتبر نیست و برای آن باید ورودی جداگانه تهیه شود.

موزه پاس منطقه اژه (Meuseum Pass Egean)

با تهیه این کارت توریست ها می توانند از آثار تاریخی و موزه های متعلق به وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه در شهرهای مناطق اژه ، ازمیر ، آیدین ، موغلا و دنیزلی بازدید کنند. این کارت را می توان به صورت حضوری از باجه های بلیط فروشی موجود در مناطق ذکر شده یا به صورت اینترنتی از سایت https://muze.gov.tr/MuseumPass خریداری نمود.

کارت موزه پاس منطقه اژه 7 روز اعتبار دارد و تاریخ اعتبار آن از لحظه ای که به اولین موزه وارد می شوید، شروع می شود. قیمت آن در حال حاضر 60 یورو است.

هر کارت مختص یک فرد است و به هر موزه فقط یکبار امکان ورود فراهم میکند. اگر از موزه خارج شوید امکان ورود دوباره برایتان وجود ندارد. برای افراد کوچکتر از 12 سال نیازی به تهیه موزه کارت نیست.

پیوست به گفتگو

مقایسه ملک ها

مقایسه
جستجو