اجاره ملک در ترکیه

اجاره ملک در ترکیه

مراحل اجاره ملک در ترکیه

  • بازدید واحد 
  • پرداخت بیعانه در صورت پسند کردن واحد
  • آماده کردن قرارداد اجاره
  • پرداخت و تحویل قرارداد
  • تحویل ملک 
  • بازدید واحد 

برای پیدا کردن و بازدید از ملک در هنگام اجاره ملک در ترکیه راههای مختلفی وجود دارد که امن ترین آنها کمک گرفتن از مشاورین ملکی معتبر در ترکیه است. سایتهای معتبری نیز مانند ساهیبیندن و هپسی املاک وجود دارند که با پیدا کردن آگهی مناسب خود در این سایتها می توانید مستقیم با مالک یا شرکتهای ملکی ارتباط برقرار کنید.

اجاره ملک با هپسی املاک

البته طبیعی است که در میان انبوه زیادی از آگهی ها، آگهی های دروغین و جعلی نیز وجود داشته باشند که باید نسبت به این آگهی ها هشیار و آگاه باشید. این افراد با آگهی های دروغین می توانند ضررهای مالی سنگینی برای شما ایجاد کنند.

سایت ساهیبیندن

آخرین راه پیداکردن ملک مورد نظر، مراجعه ی حضوری به شرکتهای املاک در ترکیه می باشد. شما می توانید از طریق سامانه ی تجاری کشور ترکیه  به آدرس اینترنتی https://ticaretsicil.gov.tr/view/hizlierisim/unvansorgulama.php از رسمی بودن شرکتی که قصد دارید از آن شرکت خدمات بگیرید، اطمینان حاصل نمایید. به عنوان مثال بعد از ورود به این سامانه و با وارد کردن اسم شرکت Alomigrant Gayrimenkul می توانید اطلاعات ثبتی را مشاهده نمایید.

  • پرداخت بیعانه در صورت پسند کردن واحد

بعد از بازدید واحد در صورت پسند کردن واحد، جهت رزرو کردن ملک بازدید شده باید مبلغی به عنوان بیعانه به حساب مالک یا شرکت ملکی واریز گردد تا قرارداد جهت عقد آماده شود. مبلغ بیعانه به صورت عرف در حدود مبلغ اجاره ی یک ماه واحد است.

دقت کنید که حتما در صورت واریز وجه بیعانه از طریق بانک در قسمت توضیحات آدرس دقیق ملکی که جهت اجاره انتخاب کردید به صورت کامل و دقیق نوشته شود.

  • آماده کردن قرارداد اجاره

در صورتی که از طریق شرکتهای ملکی اقدام به اجاره نمایید قرارداد توسط مشاورین ملکی با وارد کردن اطلاعات دقیق مالک و مستاجر و اطلاعات لازمه ی دیگر آماده می شود و پس از تایید مالک و مستاجر آماده ی رسمی شدن است.

  • پرداخت و تحویل قرارداد

تمامی پرداخت ها باید در روز امضا و رسمی کردن قرارداد انجام شود و همچنین باید فیش های واریزی به مالک تحویل داده شود. سعی کنید در صورت امکان واریز پول از طریق حساب بانکی خودتان به حساب مالک انجام شود. در زمان واریز وجه حتما مبالغ دپوزیت و اجاره به صورت جداگانه و در دو فیش مجزا با توضیحات کامل پرداخت شوند.

  • تحویل ملک

بعد از امضای قرارداد و انجام تمامی پرداختی ها، ملک توسط مشاور ملکی در حضور مالک و یا وکیل مالک به مستاجر تحویل داده می شود. در هنگام تحویل گرفتن ملک حتما دقت کنید که در صورت وجود داشتن هرگونه خرابی و نقص در واحد مسکونی، به مالک به صورت کتبی اعلام کنید تا در آینده مالک نتواند ادعایی نسبت به شما داشته باشد. حتی گرفتن یک ویدیو و ارسال آن به مالک در روز تحویل ملک توصیه می شود. اگر ملک مبله بود، حتما از کار کردن تمامی لوازم اطمینان حاصل کنید.

به این نکته هم توجه داشته باشید که حتما دو ماه قبل از اتمام قرارداد، مالک را در جریان تصمیم خود مبنی بر تخلیه واحد یا ادامه ی قرارداد اجاره، قرار دهید.

در هنگام اجاره خانه در ترکیه به چه نکاتی باید توجه کنیم

اولین و مهمترین موضوعی که باید مورد توجه قرار بگیرید، موقعیت مکانی واحد براساس نیاز شما می باشد. اگر قصد اجاره ی آپارتمان در استانبول را دارید باید در نظر داشته باشید که استانبول شهری به مساحت 1539 مترمربع، بزرگترین کلان شهر اروپا و دومین کلانشهر خاورمیانه بعد از قاهره است و تنها شهری در دنیا است که در دو قاره ی آسیا و اروپا کشیده شده است. در چنین شهر بزرگی بسیار مهم است که در انتخاب محل زندگی خود بسیار دقت عمل به خرج دهید، چرا که در صورت انتخاب نسنجیده، متحمل هزینه های مالی و زمانی بسیاری خواهید بود.

اجاره ملک در ترکیه

تصور کنید که محل کار شما در منطقه ای مانند پندیک آسیایی باشد و شما در منطقه ای مانند اسنیورت اروپایی سکونت داشته باشید، در این حالت شما روزانه به سه ساعت زمان برای رفتن به محل کار و سه ساعت زمان برای برگشت از محل اقامت خود نیاز دارید که این زمان عملا یک چهارم از روز شما را در بر خواهد گرفت و انرژی زیادی، هدر خواهید داد.

و یا اینکه مثلا برای شما دسترسی به حمل و نقل عمومی خیلی مهم باشد ولی در منطقه ای مانند بیکوز یا در برخی مناطق سارییر که وسایل حمل و نقل عمومی نسبت به بقیه مناطق استانبول کم است، سکونت داشته باشید. در این حالت طبیعتا به مشکل برخواهید خورد. این موضوع در شهرهای کوچک ترکیه به مراتب کمرنگ تر است و اهمیت کمتری دارد ولی بهتر است قبل از اجاره واحد نسبت به نیازهای خود، حتما بررسی های کافی در مورد منطقه ی مناسب برای سکونت خود در ترکیه را داشته باشید.

دومین موضوعی که باید به هنگام اجاره واحد حتما بسیار دقت کنید، مفاد قرارداد اجاره ملک بین شما و مالک است. همان طور که قبلا هم بیان کرده بودیم قوانین و شرایط اجاره در کشور ترکیه همانند قوانین خرید ملک در ترکیه متفاوت می باشد، در صورت عدم تسلط بر مفاد قرارداد و قوانین اجاره در ترکیه ممکن است مشکلات عدیده ای برای شما به وجود بیاید. به این دلیل قبل از امضای هرگونه قرارداد اجاره حتما از یک وکیل یا کارشناس ملکی خوب و مسلط به قوانین اجاره در ترکیه کمک بگیرید.

حتما در نظر داشته باشید بدلیل اینکه در اغلب کارهای اداری مانند ارائه قرارداد به اداره مهاجرت جهت دریافت اقامت و یا ثبت آدرس اقامت در ترکیه و  . . . حتما باید قرارداد اجاره را نوتری (محضری و رسمی) کنید. لیکن باید حتما قبل از عقد قرارداد، مالک را در جریان نوتری کردن قرارداد، قرار دهید. زیرا حضور مالک یا وکیل مالک در اداره ی نوتر به همراه مستاجر یا وکیل مستاجر الزامی می باشد. لازم به ذکر است هزینه ی نوتری (محضری) قرارداد در ترکیه توسط مستاجر پرداخت می شود. (در صورتی که تسلط به زبان ترکی نداشته باشید، حضور مترجم رسمی برای کمک به شما در اداره ی نوتر الزامی می باشد)

اجاره ملک در ترکیه

همان طور که در بخش مراحل اجاره ی ملک در ترکیه گفته شده است، به هنگام تحویل گرفتن ملک دقت کنید که خرابی و نقصی در آپارتمان و یا در مبلمان آپارتمان (در صورت اجاره ی واحد مبله) وجود نداشته باشد و حتما در صورت وجود مشکل و نقصی، در همان روز به مالک اطلاع دهید.

اگر ملک مورد اجاره در رزیدانس یا سیته واقع شده باشد، با استعلام از مدیریت رزیدانس یا مجتمع از تسویه ی کلیه ی پرداختی های قبل از شروع قراردادتان اطمینان حاصل کنید. به هنگام عقد قرارداد کارت شناسایی مالک یا وکیل مالک و سند مالکیت را کنترل کنید تا از صحت مالکیت مالک اطمینان حاصل کنید.

یکی دیگر از مواردی که در چند ماه اخیر در بحث اجاره خانه در ترکیه برای خارجی ها بسیار اهمیت پیدا کرده است، بحث مناطق ممنوعه برای اخذ اقامت و ثبت آدرس از طریق اجاره ی ملک برای خارجی ها است.

دولت ترکیه در راستای کاهش تراکم جمعیت خارجی های ساکن در برخی محله ها، آن محله ها را مناطق ممنوعه برای اخذ اقامت خارجی ها اعلام کرده است. اگر قصد اخذ اقامت از طریق اجاره ی خانه در ترکیه را دارید، به هنگام اجاره کردن خانه در استانبول باید دقت کنید که ملک مورد اجاره ی شما در این مناطق نباشد. لیست کامل محله های ممنوعه در مقاله ی محله های ممنوعه در کشور ترکیه برای خارجیان آماده است.

مبالغ پرداختی برای اجاره و دپوزیت را به صورت جداگانه و با توضیحات کامل به حساب مالک واریز کنید. و در آخر حتما در نظر داشته باشید که همواره کمک گرفتن از کارشناسان ملکی در ترکیه که دراین امر تخصص لازم را دارند، مشکلات احتمالی شما را کمتر و راهتان را هموارتر خواهد کرد.

پیوست به گفتگو

مقایسه ملک ها

مقایسه