اجاره ملک در ترکیه

اجاره ملک در ترکیه
اجاره ملک در ترکیه

کشور ترکیه به دلیل نزدیکی به کشور ایران و داشتن فرهنگی نزدیک به فرهنگ ایران، مهاجران زیادی را همواره از ایران پذیرا بوده است. انتخاب محل سکونت براساس نیازهای شخصی همواره دغدغه هموطنان عزیز بوده است. چرا که در ترکیه علی الخصوص استانبول منطقه ای به عنوان بالای شهر و یا پایین شهر وجود ندارد و ممکن است با کمی فاصله، شاهد تفاوت عظیمی در فرهنگ منطقه شاهد باشیم.

به عنوان یک خارجی بدلیل نداشتن شناخت کافی، همواره گرفتن مشورت از یک فرد آگاه توصیه می شود.
اجاره ملک در یک کشور بیگانه طبیعتا مشکلاتی را بهمراه دارد. برای روشن تر شدن این موضوع باید به تفاوت های اجاره ملک در ترکیه و ایران بپردازیم:

در ترکیه مفهوم رهن خانه وجود ندارد و فقط مبلغی به عنوان دپوزیت به اندازه یک الی سه ماه اجاره به صاحب خانه پرداخت می شود که در هنگام تخلیه در صورت وارد نکردن خسارت به مستاجر برگشت داده می شود.

همچنین به دلیل برخی مشکلات صاحب خانه ها در رابطه با مستاجرهای خارجی، برخی از صاحب خانه ها تمایلی به مستاجر خارجی ندارند و یا در شرایط خاصی (گرفتن دپوزیت بیشتر و یا گرفتن چندماه تا یکسال اجاره به صورت پیش پرداخت) حاضر به قبول مستاجر خارجی هستند.

مورد بعدی و مهم ترین مورد نیز نداشتن کیملیک (کارت شناسایی و یا اجازه اقامت کشور ترکیه) در مورد مهاجرین جدیدالورود میباشد که این مورد نیز بعضا باعث نگرانی صاحب خانه ها در مورد مستاجر میشود.

موضوع آخر در رابطه با اجاره منزل در ترکیه موضوع آبونمان گاز شهری ، آب و برق و اینترنت خانگی می باشد. هر شخصی برای استفاده باید از اداره های مربوطه هرکدام را به نام خود ثبت نماید. امکان تغییر نام با استفاده از پاسپورت برای هیچکدام از موارد آب و برق و گاز و حتی اینترنت خانگی وجود ندارد و حتما باید کارت اقامت ترکیه داشته باشید.

چگونه در ترکیه خانه اجاره کنیم؟

از دو طریق می توانید در ترکیه خانه یا آپارتمان اجاره کنید: یکی از طریق آژانس های املاک و دیگری از طریق اجاره ی مستقیم از خود صاحب خانه

اجاره از طریق آژانس های املاک:

یکی از روش های پیدا کردن خانه برای اجاره کمک گرفتن از آژانس های املاک می باشد. اگرچه اجاره کردن خانه از طریق آژانس های املاک دارای هزینه (کمیسیون) می باشد ولی از جهت اطمینان و امنیت پروسه، بهترین روش برای امور ملکی می باشد. چرا که متاسفانه همواره سودجوهایی وجود دارند که در پی کلاهبرداری می باشند،برای مثال اشخاصی وجود دارند که آپارتمانهایی که مالک آن نیستند را اجاره میدهند و شما بعد از اجاره و پرداخت مبالغی به این قضیه پی خواهید برد.
هم چنین در صورت وجود اختلاف نظرهایی مابین مالک و مستاجر بهترین واسطه رفع مشکلات مشاورین قانونی املاک می باشند.

شرکت ما در زمینه ی اجاره خانه در سرتاسر شهر استانبول در خدمت هموطنان عزیزمان می باشد. ما با ارائه بهترین خانه ها و هر آنچه شما می خواهید، آرامش و اطمینان را به شما می بخشیم.

لازم به ذکر است در کشور ترکیه برخلاف ایران هزینه ی کمیسیون در مورد اجاره ی ملک فقط از طریق مستاجر پرداخت می شود.

اجاره از مالک به صورت مستقیم و بدون واسطه:

در ترکیه همانند ایران صاحب خانه ها از طریق سایت های اینترنتی آگهی هایی مبنی بر اجاره ی خانه خود ارائه می دهند که شما با مراجعه به آن سایت ها و مشخص کردن کاراکتر های خود خانه مورد نظر خود را پیدا می کنید. سایت هایی که در کشور ترکیه برای کارهای ملکی زیاد استفاده می شود عبارت اند از www.sahibinden.com و www.hepsiemlak.com و . . . می باشد. ولی حتما در نظر داشته باشید که برخی از آگهی ها از طرف افراد سودجویی گذاشته شده است که می تواند برای شما دردسرساز باشد. بهترین راه برای حل این مورد هم درخواست سند مالکیت خانه از صاحب خانه می باشد.

در حالت کلی باید توجه داشته باشید که هنگام تحویل خانه تمامی اشیاهای موجود در خانه صحیح و سالم باشند چون در هنگام تحویل خانه به صاحب خانه ها تمامی لوازم و اشیاهای خانه به صورت صحیح و سالم تحویل داده می شود. قبل از اسباب کشی و ورود به خانه، تعمیر خرابی های موجود در اشیاء بر عهده ی صاحب خانه می باشد.

اخذ اقامت با اجاره ملک در ترکیه

شما برای اینکه بتوانید از طریق اجاره ی ملک، اقامت ترکیه بگیرید، باید اجاره ملک شما به صورت محضری انجام شده باشد و آدرس خانه ای که اجاره کرده اید به صورت صحیح و کامل در قرارداد نوشته شود. زیرا از طرف اداره مهاجرت مامورینی به محل سکونت شما ارسال میگردد تا سکونت شما در آن محل تایید شود.

اگر بنابه دلایلی آدرس شما خود را تغییر دادید حتما باید به ادارات مربوطه جهت تغییر آدرس مراجعه و اطلاع دهید. شما برای استخدام در یک شرکت و گرفتن اجازه ی کار باید حتما دارای اقامت باشید. که اکثر مهاجرانی که قصد گرفتن ویزای کاری هستند برای گرفتن اقامت، از طریق اجاره ی ملک اقدام می کنند.

لازم به ذکر است که از سال 2022 اقامت از طریق اجاره ی ملک برای اتباع حارجی که برای اولین بار نسبت به اقامت اقدام میکنند داده نمی شود. و تنهاترین راهکار برای اخذ اقامت ترکیه خرید ملک به ارزش بالای 75 هزار دلار و یا اقامت از طریق دانشجویی امکان پذیر می باشد.

بهترین مناطق استانبول برای اجاره خانه

بهترین مناطق استانبول برای زندگی کردن بستگی به کاری که شروع خواهید کرد و همچنین به هدفی که استانبول را برای زندگی کردن انتخاب کرده اید بستگی دارد. اما در حالت کلی در بخش اروپایی استانبول منطقه شیشلی از بابت دسترسی آسان به وسایل حمل و نقل عمومی مناسب ترین منطقه می باشد ولی باید این را هم در نظر بگیریم که قیمت اجاره ی خانه در منطقه ی شیشلی بالاتر است. مناطق بشیکتاش و سارییر هم با اینکه نسبت به شیشلی دسترسی آسان تری ندارد اما از بابت زیبایی و نزدیکی به دریا آرامش و زیبایی خاص خود را دارد. لازم به ذکر است به منطقه ی کائیتهانه نیز اشاره کرد که این منطقه به خاطر مرکزی بودن و دسترسی آسان به وسایل حمل و نقل عمومی و کمتر بودن میزان کرایه ها نسبت به مناطق شیشلی، سارییر و بشیکتاش از مناسب ترین مناطق برای اجاره کردن خانه به حساب می آید.

اما اگر بخواهید منطقه ای با اصیل تر و آرام تر برای زندگی کردن در استانبول را برای خود انتخاب کنید ما بخش آسیایی استانبول را برای شما پیشنهاد می کنیم.

منطقه ی کادیکوی و اسکودار یکی از بهترین و مرکزی ترین مناطق بخش آسیایی می باشد. که این مناطق دارای دسترسی آسان تری به وسایل حمل و نقل عمومی دارتد. به دلیل نزدیک بودن به دریا و داشتن ساحل های بی نظیر به زیبایی منطقه کادیکوی و اسکودار نیز می افزاید. مناطق آتاشهیر و مال تپه نیز از جمله مناطق خوب بخش آسیایی به حساب می آیند.

مقایسه ملک ها

مقایسه