ثبت شرکت در ترکیه

اگر قصد ورود به عرصه ی بین المللی تجارت می باشید، ترکیه یکی از بهترین کشورهای همسایه ایران است. رشد مناسب تجاری، اقتصادی این کشور در سالهای اخیر مورد توجه بسیاری از تجار و فعالان عرصه ی اقتصاد بوده است. همچنین موقعیت خاص جغرافیایی کشور ترکیه (آسیایی و اروپایی)، برای تجارت بین المللی یک امکان خاص فراهم آورده است.

thumbs b2 e21cfac56a9e01e6845e152d23341753 1

در این کشور شما می توانید تمامی کالاهای مورد نیازتان را از کشورهای مختلفی به راحتی خریداری کرده، وجه آن را به شرکت فروشنده حواله کنید و از فروشنده بخواهید تا محموله ی شما را به هر گمرکی که لازم است اعم از گمرک ایران و یا یک کشور ثالث ارسال نماید، چرا که از امتیازات ویژه ی ثبت شرکت در کشور ترکیه می توان به عدم نیاز به شراکت با فرد ترک اشاره کرد. یعنی در این کشور شما می توانید مالک صد در صد شرکت خود باشید.

توجه داشته باشید که ثبت شرکت در این کشور برای شما نیاز شروع هرگونه فعالیت اقتصادی خواهد بود مانند افتتاح رستوران، مغازه، آرایشگاه و هر فعالیت اقتصادی دیگر.

برخی از مزایای ثبت شرکت در کشور ترکیه:

  • ثبت شرکت بدون اجبار به داشتن شریک ترک
  • دریافت اقامت ترکیه
  • سفر به ده ها کشور جهان بدون داشتن ویزا
  • پرداخت مالیات براساس درآمد شرکت

اکثر شرکت هایی که در قانون تجارت ایران قابل ثبت هستند، در کشور ترکیه نیز قابل ثبت می باشند و تفاوت های آنها خیلی جزئی می باشند. البته محبوب ترین و قابل قبول ترین انواع شرکت به ترتیب شرکت با مسئولیت محدود و شرکت سهامی خاص می باشد.

شرکت قابل ثبت در ترکیه

شرکت با مسئولیت محدود

در قانون ترکیه این شرکت حداقل با یک نفر و حداکثر با 50 نفر قابل ثبت می باشد و مسئولیت شرکاء در مقابل دیون شرکت به میزان سرمایه گذاری شده در شرکت می باشد. حداقل سرمایه برای تاسیس این شرکت 5000 لیر می باشد.

شرکت سهامی (خاص – عام)

همان طور که می دانید سرمایه در این نوع از شرکت به قسمتهای مساوی تقسیم شده است و سهام نام گرفته است. تعداد سهم شرکاء که می بایست حداقل 5 نفر باشند (متشکل از حقیقی و حقوقی) نامحدود است و می توانند به هر میزان که مایل هستند سهام خریداری نمایند. همچنین شرکاء در مقابل دیون شرکت به اندازه ی سهمشان مسئول هستند.

شرکت سهامی در ترکیه بر دو نوع هستند:

شرکت سهامی خاص (سهامداران زیر 250 نفر)

شرکت سهامی عام (سهامداران بالای 250 نفر)

شرکت تضامنی

این شرکت که تحت نام خاص بین دو یا چند نفر قابل ثبت می باشد، در این شرکت در صورت بوجود آمدن بدهی و کافی نبودن سرمایه شرکت، هر یک از شرکاء مسئول پرداخت تمام دیون شرکت می باشند.

شرکت مختلط

در این نوع از شرکت یک یا چند نفر از شرکاء (غیر از اشخاص حقوقی) مسئول تمام دیون شرکت می باشند و باقی شرکاء فقط به میزان سرمایه اولیه خود مسئول می باشند.

موسسات مالی (صرافی)

این موسسات در قالب یک شرکت سهامی قابل ثبت می باشد با این تفاوت که این موسسات برای شروع فعالیت نیاز به اخذ مجوز دارند.

مدارک لازم جهت ثبت شرکت در ترکیه

1- اصل پاسپورت هر یک از شرکاء (با اعتبار بیش از 6 ماه)

2- دو قطعه عکس (رنگی – زمینه روشن)

3- چند اسم انتخابی برای شرکت

4- زمینه ی فعالیت شرکت

5- تعیین مدیر شرکت (یکی از شرکاء)

6- تعیین آدرس دفتر شرکت در ترکیه

7- دادن وکالت به شخص تعیین شده از دفتر راهبردی برای ثبت شرکت

8- حداقل سرمایه 10000 لیر ترکیه

مقایسه ملک ها

مقایسه