اقامت تحصیلی در ترکیه

مهاجرت تحصیلی به ترکیه

ترکیه یکی از بهترین کشور‌ها برای تحصیل ایرانیان می‌باشد. دانشجویان ایرانی می‌توانند برای ادامه تحصیل و اقامت در ترکیه به این کشور مهاجرت نمایند. مهاجرت به ترکیه برای تحصیل، می‌تواند سکوی پرتابی برای دانشجویان ایرانی باشد.

تحصیل در ترکیه هزینه‌های بسیار پایین‌تری نسبت به سایر کشور‌ها دارد و شرایط مناسبی را برای دانشجویان فراهم کرده است. دانشجویان می‌توانند پس از اخذ ویزا تحصیلی ترکیه و مهاجرت به این کشور پس از گذشت ۱ ماه، اقامت ترکیه از طریق تحصیل را دریافت نمایند.

شرایط رفتن به ترکیه برای تحصیل، بسیار مناسب و به صرفه است؛ چرا که دانشجویان می‌توانند با هزینه‌های کمتری نسبت به دیگر کشور ها  در دانشگاه‌های معتبر تحصیل نمایند. در کشور ترکیه ۱۶۶ دانشگاه دولتی و خصوصی وجود دارد که نزدیک به ۶۵ هزار دانشجو بین المللی در این دانشگاه‌ها مشغول تحصیل هستند. کارشناسان ما در این مقاله به تمامی سوالات شما در رابطه با شرایط تحصیل در ترکیه، چگونگی اخذ اقامت ترکیه از طریق تحصیل، هزینه مهاجرت تحصیلی به ترکیه و … پاسخ داده‌اند.

شرایط اقامت در ترکیه از طریق تحصیل

یکی از شرایطی که شما باید قبل از اخذ ویزای تحصیلی ترکیه دارا باشید، دریافت پذیرش از دانشگاه‌ها و یا موسسات عالی این کشور می‌باشد. البته متقاضیان ساکن ایران می‌توانند در تمامی مقاطع تحصیلی ترکیه تحصیل نمایند. شما می‌توانید به عنوان یک دانشجو و یا دانش آموز از مقطع ابتدایی تا دانشگاهی خود را در کشور ترکیه تحصیل کنید.

زبان رسمی کشور ترکیه استانبولی است و تمامی مدارس در این کشور دروس تحصیلی را با این زبان آموزش می‌دهند. البته دانشجویان خارجی می‌توانند در مدارس بین المللی به زبان انگلیسی تحصیل نمایند. همچنین سیستم آموزشی در ترکیه مستقیما زیر نظر دولت است. شروع سال تحصیلی در ترکیه از اواسط سپتامبر یا اوایل اکتبر می‌باشد و تا ماه مه ادامه دارد.

آموزش‌های ابتدایی آن به صورت اجباری می‌باشد و دانش آموزان باید ۵ سال در مقطع ابتدایی و ۳ سال در مقطع متوسطه تحصیل نمایند. پس از آن باید دوره ۴ ساله دبیرستان را پشت سر گذاشته تا بتوانند وارد دانشگاه شوند.

به طور کلی مدارس ترکیه به ۴ قسمت تقسیم می‌شود:

. مدارس ایرانی در ترکیه

. مدارس خصوصی در ترکیه

. مدارس بین المللی

. مدارس دولتی

آموزش در مدارس بین المللی ترکیه، به زبان انگلیسی می‌باشد. همچنین این نوع مدارس در جهان مدارک معتبر‌تری نسبت به دیگر مدارس ترکیه دارند. این مدارس سالانه نزدیک به ۲۷ هزار دلار را به عنوان شهریه دریافت می‌کنند. آموزش در مدارس دولتی و خصوصی این کشور به زبان ترکی می‌باشد. تحصیل در مدارس دولتی برای شهروندان ترکیه رایگان می‌باشد.

تحصیل در مدارس خصوصی ترکیه رایگان نیست؛ اما کیفیت آموزشی بهتری هم نسبت به مدارس دولتی دارد. متقاضیان برای تحصیل در مدارس خصوصی ترکیه باید سالانه مبلغ حداقل ۴ هزار دلار را به عنوان شهریه پرداخت نمایند.

تحصیل در مقطع کارشناسی در ترکیه

تحصیل در مقطع کارشناسی در ترکیه یه علت هزینه‌های پایینی که دارد، نظر متقاضیان زیادی را به خود جلب کرده است. اکثر دانشجویان ایرانی برای تحصیل در مقطع پزشکی، کشور ترکیه را برای تحصیل انتخاب می‌کنند؛ چرا که هزینه‌های تحصیلی پایینی دارد.

مقطع کارشناسی در ترکیه، حدود ۴ سال به طول می‌انجامد. البته متقاضیان قبل از ورود به این مقطع باید در آزمون ورودی شرکت کنند و با اخذ نمره قبولی در این آزمون می‌توانند پذیرش دانشگاه‌های ترکیه را اخذ نمایند. البته لازم به ذکر است که دانشگاه‌های خصوصی ترکیه اکثرا متقاضیان را بر اساس رزومه تحصیلی‌شان پذیرش می‌کنند و آزمون ورودی بیشتر برای دانشگاه‌های ترکیه می‌باشد.

تحصیل در مقطع ارشد و دکترا

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، برای اخذ اقامت ترکیه از طریق تحصیل، کار چندان سختی نیست، شما می‌توانید با اخذ پذیرش از دانشگاه‌های ترکیه و ارائه مدارک، در مقاطع کارشناسی ارشد تحصیل نمایید.

تحصیل در مقطع دکترا برای مهاجرت تحصیلی به ترکیه، بسیار نظام‌مند است. شما با اخذ پذیرش از دانشگاه‌ها یا موسسات عالی می‌توانید در مقطع دکترا تحصیل نمایید.

تحصیل در این مقطع نزدیک به ۴ تا ۵ سال به طول می‌انجامد. البته این مدت زمان به نوع رشته و دانشگاه متقاضی بستگی دارد. توجه داشته باشید که پذیرش در مقطع دکترا برای هر رشته و شرایط متفاوتی دارد.

پیوست به گفتگو

مقایسه ملک ها

مقایسه