آشنایی با خیابان استقلال استانبول

خیابان استقلال استانبول بی‌شک یکی از مهم‌ترین خیابان‌های ترکیه و از جاذبه‌های گردشگری محبوب این شهر می‌باشد. تقریبا هر چیزی که یک گردشگر به دنبال آن می‌باشد را می‌توان در این خیابان پیدا کرد. انواع کافه‌ها و رستوران‌ها، بازار‌های محلی و رنگارنگ، و جشن‌های خیابانی که تا پاسی از شب مسافران و گردشگران را سرگرم می‌کنند.

استانبول بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین شهر کشور ترکیه است، این پایتخت قدیمی کشور ترکیه بیشترین تاریخچه ترکیه را در دل خود جای داده است و به همین خاطر مقصد بسیاری از گردشگرانی است که ترکیه را برای تفریح انتخاب می‌کنند. تقریبا در هر منطقه از این شهر آسیایی-اروپایی جاذبه‌های دیدنی مختلفی برای عموم گردشگران وجود دارد. با زفتن به منطقه بی‌اوغلو و ورود به بخش اروپایی استانبول و بعد از گذشتن از قسمت شمال شرقی میدان تقسیم وارد خیابان استقلال که یکی از مهم‌ترین خیابان‌های این شهر می‌باشد، می‌شوید.

خیابان استقلال تقریبا از میدان تقسیم یا همان تکسیم تا برج گالاتا ادامه دارد و طول آن چیزی حدود ۱.۵ کیلومتر است. جذابیت این خیابان در شهر استانبول به حدی زیاد می‌باشد که می‌توان گفت که شهر استانبول بدون خیابان استقلال معنایی ندارد.

همانطور که اشاره کردیم، خیابان استانبول یکی از پر ترددترین خیابان‌ها در این شهر است و روزانه جمعیتی میلیونی از آن عبور می‌کند. در این خیابان مغازه‌های رنگارنگ و غذا فروشی‌های هیجان انگیزی مشغول فعالیت هستند و همینطور جاذبه‌های تاریخی بسیاری هم در این خیابان وجود دارد. قدمت بسیار از سازه‌های این خیابان به دوره حکومت عثمانی برمی‌گردد.

در آن زمان اغلب، بزرگان، روشنفکران و افراد ثروتمند در این خیابان زندگی می‌کردند. اگر بخواهیم حس و حال واقعی را برای شما تجسم کنید هنگام قدم زدن در این خیابان باید به این تصور برسید که فضا با بوی بلال و ذرت کبابی و بوی جذاب بلوط تازه پر شده و نوازنده‌های خیابانی در سرتاسر آن مشغول نواختن موسیقی می‌باشند. یکی از صحنه‌های نوستالژی و به یاد ماندنی که همیشه در یاد شما خواهد ماند عبور تراموای قرمز رنگ معروف از کنار شما می‌باشد و حس و حال عکس‌های کارت پستالی برایتان به واقعیت می‌پیوندد.

آشنایی با خیابان استقلال استانبول

تاریخچه خیابان استقلال در استانبول

خیابان استقلال استانبول، از دیدنی‌ترین نقاط این شهر همه روزه میزبان گردشگران زیادی از سراسر دنیاست. تاریخچه خیابان استقلال به گذشته دور باز می‌گردد و از زمان‌های قدیم مورد توجه افراد ثروتمند و بازرگان مشهور ترکیه و دیگر کشور‌ها بوده است. با گذر از این خیابان می‌توانید با تاریخ، سنت‌ها، عقاید و فرهنگ کشور ترکیه به خوبی آشنا شوید.

در کنار معماری سنتی، معماری مدرنی از قرن ۱۹ و ۲۰ هم در این خیابان به چشم می‌خورند. این خیابان در طول سالیان دراز، فراز و نشیب‌های زیادی را از سر گذارنده و بارها باسازی شده است.

علت نامگذاری این خیابان چیست ؟

خیابان استقلال استانبول در دوره نظام سلطنتی و سلطنت پادشاهان عثمانی با نام خیابان کبیر یا خیابان بزرگ شناخته می‌شد. چیزی حدود ۱۰۰ سال این خیابان با همین نام شناخته می‌شد و مورد توجه ویژه اقشار ثروتمند و قشر مرفه جامعه بود. با مدیترانه شدن بخش اروپایی استانبول، این منطقه هم تحت تاثیر قرار گرفت و به اسم خیابان بزرگ پرا که نامی فرانسوی بود تغییر یافت. در سال ۱۹۲۳ همزمان با تبدیل نظام سلطنتی به نظام جمهوری و پس از جنگ ترکیه که آن را به کشوری مستقل تبدیل کرد و به اسم استقلال تغییر نام داد.

آشنایی با خیابان استقلال استانبول

سفر بدون خرید، به خصوص خرید سوغاتی معنایی ندارد و خیابان استقلال استانبول یکی از بهترین مراکز برای خرید انواع محصولات است. حتی اگر نیازی به خرید هم ندارید، گشت و گذار در فروشگاه‌های موجود در این خیابان، به خصوص بازار‌های محلی آن حال و هوای شما را دچار تغییرات مثبت می‌کند.

Join The Discussion

Compare listings

Compare